Home » Sprężone powietrzeSprężone powietrze

Wybór kompresora

Z wyborem sprężarki ściśle wiąże się jedno podstawowe pytanie – co należy wziąć pod uwagę podczas jej zakupu? Może to być sprężarka powietrza Husky, Kobalt, Speedaire lub DeWalt… istnieje więcej sprężarek dla majsterkowiczów, niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Do czego

Należy poważnie się zastanowić, czego oczekujemy od sprężarki, do czego ma być wykorzystana lub do czego może się przydać osobie obdarowanej.
Korzystanie z niej raz na jakiś czas by odkurzyć kawałek drewna będzie wskazywać na jeden typ sprężarki. Inny typ kompresora będzie potrzebny do uruchomienia bardzo wymagających narzędzi pneumatycznych, takich jak szlifierki, piły, zapadki i klucze.
Należy przemyśleć swoje potrzeby względem kompresora, a nawet zanotować je  i poczytać na ten temat, aby uzyskać pomoc.

 

Gdzie są używane

Czy lokalizacja sprężarki będzie ważna? Tu jest link do strony, która omawia lokalizację sprężarek. Lokalizacja sprężarki jest istotna dla firm, które mają stałą instalację dość dużych sprężarek powietrza. Jeśli wybierasz kompresor do pracy, ta strona jest warta przeczytania.

 

Zasilanie

Ta strona na temat wymagań zasilania sprężarki powietrza  pomoże zrozumieć, dlaczego nie można uruchomić dużych kompresorów produkujących znaczne ilości sprężonego powietrza, za pomocą typowego zasilania gospodarstwa domowego.

 

Wymagania narzędzi względem sprężonego powietrza

Podczas wybierania sprężarki, jeżeli zostało ustalone, że jej zastosowanie będzie obejmować uruchomienie narzędzi pneumatycznych, niezmiernie istotnym jest dowiedzieć się, czego potrzebują wybrane narzędzia w zakresie ciśnienia (PSI), sprężonego powietrza i przepływu (CFM), aby mogły działać poprawnie.
Jeśli narzędzie pneumatyczne do uruchomienia potrzebuje więcej sprężonego powietrza niż sprężarka może dostarczyć, możemy się rozczarować i nie być w stanie wykonać pracę, którą chcieliśmy wykonać.
Choć fakt ten jest zma wieksze znaczenie dla firmy niż dla majsterkowicza, to jednak nikt nie chciałby wydać nawet najmniejszych pieniędzy na zakup urządzenia, które nie będzie działać, a zbyt mały kompresor powietrza pasuje do tej kategorii.

 

Rozmiar zbiornika

Poszukując w sklepie idealnego kompresora, natkniemy się na bardzo całą gamę różnych kształtów, kolorów
i rozmiarów. Jedną z najbardziej widocznych cech jest  kształt i wielkość zbiornika. Zazwyczaj można spotkać się z:

dłuższym zbiornikiem na boku, czasem z kołami
zbiornikiem w kształcie naleśnika
sprężarkami z wieloma zbiornikami cylindrycznymi
pionowymi zbiornikami ze sprężarką na szczycie

Jeśli szukamy większego kompresora do celów przemysłowych, tutaj znajdziemy trochę więcej informacji na temat zbiorników sprężarek powietrza.

 

Gwarancja kompresora

Przy zakupie należy dowiedzieć się jaka jest polityka sklepu odnośnie gwarancji sprężarki.
Jaka jest gwarancja na kompresor, którego kupnem jesteśmy zainteresowani, i jakie są kroki, które należy podjąć podczas naprawy gwarancyjnej?
Czy sprężarka zostanie po prostu wymieniona, czy też naprawiona? Czy sprężarkę trzeba zawieźć do naprawy, czy ktoś po nią przyjedzie?

 

Kto Naprawia

A co z naprawami po wygaśnięciu gwarancji? Czy sklep zapewnia taki zakres? Należy zapytać oddział naprawy gwarancyjnej, czy będą kontynuować długoterminowe usługi.

 

Części do kompresora

Nie ma wątpliwości, że istnieją setki modeli i dziesiątki marek sprężarek na rynku.

Czy sklep jest w stanie sprostać gigantycznemu wyzwaniu, jakim jest posiadanie części do tych wszystkich sprężarek? Jeśli nie, to gdzie możemy kupić części do tej marki kompresora w przyszłym roku, albo rok później,
a może pięć lat po zaprzestaniu sprzedaży tego konkretnego modelu.

 

Pośpiech czyni … kompresor bezużytecznym

Jak widać, wiele trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze sprężarki powietrza. Zdecydowanie należy poświęcić temu procesowi trochę czasu, by nasz  zakup nie okazał się  nieodpowiedni.

 

http://www.about-air-compressors.com/picking-a-compressor.html

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)