Home » Sprężone powietrze

Turbosprężarki „ze zmienną geometrią” – Garrett VNT, BorgWarner VTG, Mitsubishi VG

DSC_8530Turbosprężarki „ze zmienną geometrią” – Garrett VNT, BorgWarner VTG, Mitsubishi VG.
 
W 1991r. nastąpił przełom w technologii turbodoładowania silników spalinowych, montowanych w samochodach osobowych. Wówczas jeden z największych producentów turbosprężarek do silników spalinowych, firma Garrett – obecnie należąca do koncernu Honeywell – wprowadziła do produkcji turbosprężarkę typu VNT.
 
Obecnie wszyscy najwięksi producenci turbosprężarek produkują te zaawansowane technologicznie produkty.
 
Turbiny VNT/VTG/VG popularnie nazywane „turbosprężarki ze zmienną geometrią” stały się odpowiedzią na wymogi konstruktorów silników Diesel’a, związane z potrzebą szybkiej reakcji turbosprężarki, a co za tym idzie wzrostem ciśnienia w układzie dolotowym. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko wyeliminowano efekt „turbo-dziury” występujący w starszych konstrukcjach silników, ale znacznie poprawiono osiągi jednostek napędowych przy zachowaniu coraz ostrzejszych norm ekologicznych.
 
Przez ostatnich 15 lat na świecie zamontowano ponad 25 milionów turbosprężarek w samochodach osobowych, z tego większą część w Europie, gdzie silniki Diesel’a stanowią obecnie blisko 50% produkcji.
 
Obecnie zarówno firma Honeywell jak i BorgWarner dostarczają do producentów silników już trzecią generację turbosprężarek VNT/VTG.
 
Coraz częściej turbosprężarki te znajdują zastosowanie także w silnikach z zapłonem iskrowym (benzynowych).
 
Turbosprężarki VNT/VTG/VG – dlaczego się ich nie naprawia.
Turbosprężarki „ze zmienną geometrią” są urządzeniami o skomplikowanej i precyzyjnej budowie, zaprojektowane i skonstruowane tak, aby zapewnić dokładnie takie osiągi, jakie wymagane są przez producentów silników.
 
Wyglądem pozornie przypominają tradycyjną turbosprężarkę, jednak materiały, z których są wykonane poszczególne podzespoły i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne (chronione patentem) znacznie odbiegają od tych stosowanych w starszych konstrukcjach.
 
Zaawansowana konstrukcja to jednak nie wszystko. Żadna jednostka nie będzie prawidłowo funkcjonowała bez odpowiedniego ustawienia i regulacji, które prawidłowo można wykonać, tylko będąc w posiadaniu  specjalistycznej wiedzy i odpowiednich maszyn. Chodzi tu głównie o ustawienie minimalnych i maksymalnych wartości przepływu spalin, kierowanych na wirnik. Obecnie tylko producenci turbosprężarek są w posiadaniu odpowiednich maszyn, dzięki którym są w stanie właściwie  wyregulować przepływ gazów danej jednostki, tak aby mogła osiągać odpowiednie dla niej wartości ciśnienia doładowania i wydajności.
 
Parametry te są różne dla każdego numeru referencyjnego turbosprężarki.
W związku z powyższym turbosprężarki VNT/VTG nie podlegają naprawie.
 
Ta oficjalna informacja podana przez koncern Honeywell oraz BorgWarner, kierowana jest do wszystkich serwisów i dystrybutorów turbosprężarek. Decyzja poparta jest wstrzymaniem dystrybucji zestawów naprawczych, części zamiennych i danych technicznych do tego typu turbosprężarek.
Turbosprężarki VNT/VTG można rozpoznać po literze „V” w oznaczeniu typu turbiny na tabliczce znamionowej np. GT1544V lub BV43.
 
Każda próba regeneracji, przy użyciu nieoryginalnych części, a także niewłaściwa regulacja „zmiennej geometrii”, może po zamontowaniu potencjalnie spowodować w pojazdach poważne problemy tj.:

 

  • konflikt z elektronicznym układem zarządzającym pracą silnika,
  • zbyt niskie ciśnienie doładowania przy małych prędkościach obrotowych silnika, powodujące znaczne pogorszenie jego osiągów oraz wzrost emisji spalin,
  • powstanie zbyt bogatej mieszanki, co spowoduje znaczny wzrost temperatury spalania, która może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki i silnika,
  • zbyt wysokie ciśnienie doładowania, spowodowane przekroczeniem dopuszczalnych obrotów turbiny, co może spowodować pęknięcie koła kompresji i uszkodzenie silnika,
  • gwałtowny wzrost ciśnienia doładowania, powodujący uszkodzenie silnika,
  • głośna praca turbosprężarki,
  • znacznie zwiększona toksyczność spalin w kontekście wymogów środowiskowych ,która prowadzi do wyeliminowania pojazdu z eksploatacji.

ScreenShot001

Obecnie firmy Garrett by Honeywell oraz Borg Warner Turbo Systems (KKK) oferują już rozwiązania będące alternatywą dla napraw na częściach nieoryginalnych . Turbosprężarki Garrett VNT, dostępne są w wersji „Original Reman”- po naprawie fabrycznej.
 
Natomiast dla turbosprężarek KKK propozycją jest „Borgwarner VTG calibrated core inside” – czyli turbosprężarki po naprawie, zawierające nowy rdzeń turbosprężarki i skalibrowany system zmiennej geometrii.
Oferta tych linii turbosprężarek dedykowana jest głównie dla aut starszych jako nowa koncepcja naprawy, umożliwiająca odbudowanie turbosprężareki VNT/ VTG z zachowaniem specyfikacji OE.
 
Źródło: Moto Remo Burzyńscy s.j.

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

  1. Jasio

    Ja przede wszystkim polecam przeglądy, systematyczne. A jak widać, że się coś psuje to od razu naprawiać i nie tracić pieniędzy na kupowanie całkowicie nowych produktów. Ostatnio regenerowałem swoją turbosprężarkę w http://turbo-rentgen.pl/ i jestem zadowolony do co wykonania.

    Odpowiedz

Skomentuj

  • (will not be published)