Home » Sprężone powietrze

Uzdatnianie sprężonego powietrza w przemyśle morskim

Środowisko morskie charakteryzuje się zwiększoną wilgotności powietrza. Powietrze morskie składa się z drobin wody morskiej, jodu, bromu, wapnia i magnezu. Kiedy fale morskie rozbijają się o konstrukcję jednostki morskiej, kropelki wody zaczynają się unosić w powietrzu, parują i wytrącają się z nich cząsteczki soli oraz jodu. Ten swoisty aerozol powstały dzięki sile przyrody powoduje, że warunki pracy sprężarek i osuszaczy są trudniejsze, bardziej wymagające niż w środowisku lądowym.

 

Dlatego urządzenia przeznaczone do pracy na morzu powinny być wykonane z materiałów, które przedłużą żywotność maszyn i urządzeń lub przynajmniej opóźnią szkodliwe działanie tych niekorzystnych czynników.W zakresie filtracji i uzdatniania sprężonego powietrza takim specjalnym wykonaniem objęte są wkłady filtracyjne i osuszacze powietrza. Wkłady filtracyjne specjalnego wykonania to takie, które mają lepsze jakościowo wybrane elementy w swojej budowie. Są to końcówki wkładów filtracyjnych, które są wykonane ze stali nierdzewnej zamiast z aluminium, natomiast materiał filtracyjny jest wykonany z włókna szklanego bez lepiszczy.

 

W przypadku osuszaczy ziębniczych podzespoły układu chłodniczego są pokryte specjalnym lakierem odpornym na warunki agresywnego morskiego środowiska. Gdy osuszacze chłodnicze są wykonane w wersji z chłodzeniem wodnym, a układ skraplacza może mieć kontakt z wodą morską producent może wykonać taki skraplacz w wersji „sea water resistant”, co oznacza wykonanie ze stopu miedzi i niklu lub zabezpieczenie specjalną powłoką ochronną.

 

Do innych wymagań stawianych osuszaczom i filtrom pracującym w przemyśle morskim, w szczególności na jednostkach pływających należy odpowiedni monitoring pracy tych urządzeń. Monitoring urządzeń uzdatniających sprężone powietrze, głównie osuszaczy sprężonego powietrza polega na rejestracji sygnałów oraz symptomów diagnostycznych.

 

Do sygnałów diagnostycznych osuszaczy sprężonego powietrza należą przede wszystkim:

  1. Pomiar ciśnieniowego punktu rosy,
  2. Pomiar temperatury sprężonego powietrza na wlocie do osuszacz
  3. Sygnał zasilania i działania automatycznego drenu kondensatu.

 

Źródło: Aerzen Polska Sp. z o.o.

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)