Home » Sprężone powietrzeSprężone powietrze

Powietrze Bezolejowe

ir2

Kompleksowe rozwiązania systemów sprężonego powietrza
Siła firmy Ingersoll Rand tkwi nie tylko w ilości produkowanych kompresorów i ich wielkości, ale również w jakości i różnorodności świadczonych usług. Nasza firma zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie wytwarzania sprężonego powietrza zaczynając od dostaw sprężarek tłokowych, śrubowych i turbosprężarek, oraz optymalnie dobranych urządzeń uzdatniania powietrza oraz automatyki. Zajmujemy się również audytem instalacji sprężonego powietrza, leasingiem urządzeń, finansowaniem oraz sprzedażą sprężonego powietrza i wypożyczaniem sprzętu do jego wytwarzania. Wieloletnie doświadczenie firmy Ingersoll Rand w zakresie produkcji, sprzedaży i serwisowania wszelkiego rodzaju instalacji sprężonego powietrza, pozwoli Państwu czuć się komfortowo przy wyborze optymalnego rozwiązania kwestii sprężonego powietrza w Waszym zakładzie.

 

Długa i spokojna przyszłość
Zespół naszych specjalistów, konsultantów i projektantów instalacji, serwisantów zapewniających rozruch i serwis pomoże Państwu utrzymać niskie koszty eksploatacji i zużycia energii, a jednocześnie zapewnić wysoki stopień niezawodności systemu dostarczania sprężonego powietrza. Rozwinięta sieć naszych firm serwisowych na terenie całego kraju jest do Państwa dyspozycji cały rok przez 24 godziny na dobę.

 

Energia i środowisko
Naszą generalną dewizą przy projektowaniu i produkcji sprężarek, oprócz niezawodności i trwałości, jest niskie zużycie energii elektrycznej. Produkowane przez nas sprężarki Nirvana, sprężarki śrubowe dwustopniowe, turbosprężarki Centac oraz sterowniki pozwalają na optymalne użytkowanie systemu przy jak najniższym zużyciu energii elektrycznej. Używane przez nas oleje są biodegradowalne. Nasze kompresory bezolejowe wytwarzają sprężone powietrze całkowicie wolne od oleju, potrzebne w coraz większej ilości zastosowań, chroniąc nasze środowisko od szkodliwych oparów oleju.

 

AirCare Advantage
To nasz specjalny i elastyczny program serwisowy umożliwiający naszym klientom korzystanie z planowych
i przeprowadzanych w regularnych odstępach czasu przeglądów serwisowych, zwiększający niezawodność zainstalowanego systemu sprężonego powietrza. Poprzez planowe i fachowe serwisowanie eliminuje się nieprzewidziane postoje oraz unika się zakupu drogich urządzeń kontrolnych. Oferujemy rozszerzoną 7-cio letnią gwarancję na nasze urządzenia, pozwalającą osiągnąć pełne zaufanie dla naszego sprzętu. Tę formę opieki nad urządzeniami Ingersoll Rand oferujemy zarówno na nowe jak i na używane urządzenia.

 

Powietrze bezolejowe
Powietrze bezolejowe – to nie tylko slogan, to rzeczywistość i od pewnego czasu wymóg coraz większej ilości gałęzi przemysłu. Niezawodność procesów technologicznych wymaga powietrza wolnego od najmniejszych nawet cząstek oleju. Bezpieczeństwo i powtarzalność procesów technologicznych wpływają także na wzrost zapotrzebowania na powietrze bezolejowe. Niższe koszty operacyjne i ochrona środowiska to następne zalety kompresorów wytwarzających powietrze bezolejowe. Ponadto wdychanie oparów oleju nie należy do przyjemności, a praca w atmosferze nasyconej oparami oleju jest szkodliwa dla zdrowia. Usuwanie zużytego oleju ze sprężarek olejowych, jak również wymiana wkładów filtrów jest kosztowna. Skomplikowana filtracja sprężonego powietrza pochodzącego ze sprężarek olejowych oznacza stratę ciśnienia i aby stratę tą wyrównać, należy utrzymywać wyższe ciśnienie w instalacji, co zwiększa zużycie energii.

 

Zastosowanie

Powietrze bezolejowe stosowane jest m.in. w następujących gałęziach przemysłu:
• Przemysł spożywczy pakowanie
• Przemysł zbożowy
• Napoje/woda
• Browarnictwo
• Mleczarnie
• Elektronika
• Przemysł farmaceutyczny
• Przemysł samochodowy
• Gospodarka wodna
• Szpitale
• Petrochemia/Rafinerie
• Przemysł papierniczy
• Przemysł tekstylny
• Przemysł chemiczny
• Przemysł energetyczny
• Automatyka

 

Ingersoll Rand – nasze rozwiązania bezolejowe
Zależnie od wymagań co do wydajności systemu wytwarzającego bezolejowe sprężone powietrze, Ingersoll Rand posiada w swoim portfolio odpowiednie, optymalne dla każdego klienta rozwiązanie systemu sprężonego powietrza w postaci sprężarek tłokowych, śrubowych i odśrodkowych oraz odpowiednich urządzeń uzdatniających powietrze, gwarantujących wysoką jakość sprężonego powietrza.
Wieloletnie doświadczenie na polu bezolejowego sprężonego powietrza pozwala nam na dobranie urządzeń gwarantujących zabezpieczenie wszelkich norm wymaganych w zakładach produkcyjnych naszych klientów, w danej gałęzi przemysłu.

 

Sprężarki śrubowe bezolejowe typu SIERRA

Sprężarki śrubowe bezolejowe posiadają długą tradycję wśród wyrobów firmy Ingersoll Rand. W miarę upływu lat
i zdobytych doświadczeń doskonalono zarówno produkt jak i proces produkcji tych sprężarek. Najważniejszą częścią sprężarki śrubowej bezolejowej jest jego dwustopniowy moduł sprężający należący bez wątpienia do produktów klasy High-Tech. Wirniki produkowane są w około dwudziestu krokach technologicznych, zapewniających nie tylko wysoką dokładność i jakość produktu, ale również jego powtarzalność.
Zastosowanie odpowiednich łożysk oraz przekładni zębatej wykonanej w najwyższej klasie dokładności, zapewnia naszym klientom spokojną, efektywną i niezawodną pracę urządzeń przez wiele lat użytkowania.
ir3
Labiryntowe uszczelnienie wykonane ze stali nierdzewnej gwarantuje powietrze całkowicie pozbawione oleju, jak również chroni wirniki przed zanieczyszczeniami. Przeniesienie napędu następuje poprzez precyzyjną przekładnię zębatą, wykonaną w bardzo wysokiej klasie dokładności, zapewniającą cichą, spokojną i długoletnią pracę. ir4
Naszym głównym celem jest zaoferowanie naszym klientom sprężarek, które przez cały okres pracy zachowują te same doskonałe parametry techniczne, jak wydajność i zużycie energii. Aby to osiągnąć niezbędna jest niezawodna i nieścieralna powłoka na wirnikach gwarantująca niezmiene parametry w trakcie całego okresu użytkowania. Ingersoll Rand bazując na wieloletnim doświadczeniu stosuje powłokę o nazwie „Ultracoat”, zawierającą bardzo odporny na ścieranie molibden. W celu zapewnienia wysokiej trwałości połączenia powłoki Ultracoat i metalu, powierzchnia elementów stopnia sprężającego jest przygotowywana tak, aby utworzyć glębokie mikro szczeliny. ir5
Separator kondensatu
Opatentowany separator kondensatu oddziela kondensat od sprężonego powietrza po opuszczeniu chłodnicy międzystopniowej
Praca w trudnych warunkach
Urządzenie przystosowane jest do pracy w wysokiej temperaturze otoczenia do 46°CSterownik INTELLISYS
łatwy w obsłudze, niezawodny w działaniu, szybka diagnostyka prosta zmiana parametrów 100% kontrola systemuMateriały nierdzewne
Krytyczne elementy wykonane są z materiałów nierdzewnychBlok stopni śrubowych
Wysokowydajny blok stopni śrubowych gwarantuje sprężone powietrze o najwyższej wydajnościWysokowydajny silnik
Silnik o długiej żywotności pracuje poniżej maksymalnego dopuszczalnego obciążenia i zapewnia bezawaryjną spokojną eksploatację

Cicha praca
Zastosowanie odpowiednich materiałów wyciszających zapewnia niski poziom hałasu przy chłodzeniu wodą 76 dBA a powietrzem 79 dBA

ir6

Powłoka UltraCoat to oszczędność energii

ir7

Sprężarki śrubowe bezolejowe typu SIERRA

Dane techniczne

ir8

Wydajności zgodnie z CAGI/PneuropTest Standard PN2CPTC2 lub ISO1217
* – tylko chłodzona wodą
** – chłodzona powietrzem/chłodzona wodą

Sprężarki śrubowe bezolejowe typu NIRVANA

Nirvana to najnowszy bezolejowy kompresor firmy Ingersoll Rand wykorzystujący synchroniczny silnik typu HPM – silnik
z wykorzystaniem stałych magnesów w wirniku. Pozwala to na znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej w porównaniu ze standartowymi sprężarkami. „Sercem“ tego kompresora jest moduł sprężający stosowany od lat z powodzeniem i sprawdzony w najtrudniejszych warunkach pracy w kompresorach typu Sierra.
ir9
ir10 Ten silnik posiada następujące zalety:
• Mały rozmiar, bardzo dobry stosunek mocy do ciężaru (duża gęstość mocy)
• Bez łożysk – bez smarowania, nie potrzeba wymiany łożysk
• Sprawność 97%, Współczynnik mocy 0,96 w całym zakresie obrotów
• Stały moment obrotowy
• Nielimitowana ilość uruchomień silnika w jednostce czasu
• Dwa lata gwarancji na cały kompresor
• Maksymalna temperatura otoczenia 46°C
• Chłodnica z trzema wejściami jednocześnie
• Nowy, rewolucyjny napęd zmiennoobrotowy VFD
• Sterownik mikroprocesorowy Intellisys
• Łatwy do serwisowaniair11

Sprężarki odśrodkowe typu CENTAC

Światowy lider
Ingersoll Rand produkuje kompresory odśrodkowe od roku 1911. Pierwsze kompresory typu CENTAC opuściły linię produkcyjną w 1968 roku.
Ponad 17.000 kompresorów zainstalowanych
i sprawdzonych w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych. Konstrukcja i parametry techniczne „centaków“ są stale ulepszane i optymalizowane, aby sprostać rosnącym potrzebom naszych klientów.
ir12
Proces sprężania
Powietrze wchodzi do sprężarki przez seryjnie montowany, sterujący zawór wlotowy i wpływa do pierwszego stopnia gdzie koło wirnikowe (1) przyspiesza powietrze. Następnie powietrze przechodzi przez nieruchomą sekcję dyfuzora (2), gdzie energia kinetyczna (prędkość) jest zamieniana na energię potencjalną (ciśnienie). Wbudowana chłodnica (3) odbiera ciepło sprężania i poprawia sprawność sprężarki. Powietrze przechodzi następnie przez wykonany ze stali nierdzewnej separator wilgoci (4)
w obszarze małej prędkości przepływu. Podczas przeciskania przez separator początkowa wilgotność powietrza jest redukowana, a kondensat jest usuwany na zewnątrz. Cały proces powtarza się w każdym kolejnym stopniu sprężarki aż do osiągnięcia zadanego ciśnienia.
ir13
Budowa
Każdy zespół wirnika składa się z wirnika wykonanego ze stali wysokiej jakości oraz zdejmowanego pierścienia oporowego zamontowanego na wałku napędowym z uzębieniem skośnym. Pierścień oporowy rozprasza energię pochodzącą od ciśnienia aerodynamicznego i zabezpiecza przekładnię przed nadmiernym obciążeniem, zwiększając tym samym jej żywotność.
Dyfuzor zamienia energię kinetyczną strumienia na energię ciśnienia i jest ulokowany pomiędzy każdym kołem łopatkowym
a chłodnicą. Dyfuzja (rozpraszanie) i wytworzenie ciśnienia następuje w pierwszym rzędzie nieruchomych łopatek ze stali nierdzewnej. Drugi rząd łopatek jest umieszczony w kanale prowadzącym do chłodnicy usuwa resztki zawirowań poprawiając ogólną sprawność stopnia sprężania.
Wkład uszczelniający jest montowany w gładkiej obudowie łożysk za każdym kołem wirnikowym i składa się z trzech w pełni pływających bezkontaktowych pierścieni węglowych. Jeden z nich służy jako uszczelnienie powietrzne, a dwa pozostałe jako olejowe.
Zastosowane chłodnice charakteryzują się wysoką wydajnością. Powietrze przepływa w rurach, a czynnik chłodzący wokół rur. Ten sposób zapewnia długoletnią i efektywną wymianę ciepła bez strat spowodowanych osadem w rurach. Rury wyposażone są
w dodatkowe radiatory zwiększające powierzchnię wymiany ciepła.
ir14

ir15

Sprężarki odśrodkowe typu CENTAC

Dane techniczne

ir16 ir17

Systemy sprężonego powietrza

Ingersoll Rand oferuje swoim klientom nie tylko różnego rodzaju sprężarki w zależności od potrzeb, ale również kompletne systemy sprężonego powietrza wyposażone w sterowanie zmniejszające zużycie energii. Przed przedstawieniem oferty pracownicy firmy Ingersoll Rand proponują wykonanie audytu istniejącego systemu przy pomocy bardzo dokładnego urządzenia pomiarowego zbierającego dane o systemie w jednosekundowych odstępach przez cały tydzień pracy. Po analizie danych prezentowane jest odpowiednio dobrane dla tego klienta rozwiązanie. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się nie zakup nowych sprężarek, lecz optymalizacja istniejącego systemu, poprzez urządzenia peryferyjne takie jak sterownik nadrzędny, większy zbiornik buforowy lub urządzenia uzdatniania powietrza.

ir18
Osuszacze regenerowane na gorąco. Aby maksymalnie wykorzystać dostarczoną ze sprężonym powietrzem energię stosujemy osuszacze regenerowane na gorąco. Do regeneracji złoża adsorbenta w wieżach suszących wykorzystywane jest ciepło powstające w procesie sprężania. W takich przypadkach sprężarka dostarczana jest bez chłodnicy końcowej. Stosując odpowiednie sterowniki regulujące czas regeneracji można uzyskać dodatkową oszczędność. Informacji o dodatkowych opcjach udzielają nasi dystrybutorzy bądź pracownicy. ir19

Aginex
Autoryzowany Dystrybutor Ingersoll Rand

http://www.ingersoll.com.pl/pdf/oil_free_solutions_pol.pdf

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)