Home » Urządzenia

Pompy próżniowe

W procesach przemysłowych oprócz elektryczności i sprężonego powietrza jako źródło energii jest wykorzystywana próżnia. Próżnia o efektywności większej od sprężonego powietrza, stosowana jest w szerokiej gamie procesów przemysłowych wszędzie tam, gdzie energia zasysania pomaga w odgazowaniu lub w tworzeniu kształtów z wysoką precyzją.

Od wczesnych lat 90 ubiegłego wieku, gdy zapotrzebowanie na próżnię zaczęło wzrastać, projektanci rozpoczęli pracę nad konstrukcją centralnych źródeł próżni zastępujących liczne i niewielkie pompy próżniowe. Mimo, że takie źródła centralne wymagają budowy rozległych instalacji oraz konieczności zagwarantowania nieprzerwanej pracy, to średnio i długoterminowe korzyści są znaczące:
Ograniczenie kosztów obsługi do minimalnej liczby urządzeń
Stała i wysoka próżnia
Wysoka wydajność
Niskie koszty eksploatacji
 
Pompy próżniowe Pneumofore z uwagi na swe wydajności sklasyfikowane są w trzech seriach:
UV od 250 m3/h do 2700 m3/h – pompy próżniowe stosowane głównie jako źródło centralnej próżni w dużych zakładach
UVL od 2 m3/h do 250 m3/h – pompy próżniowe stosowane głównie jako stanowiskowe
UVD od 3 m3/ do 140 m3/h – pompy próżniowe stosowane głównie jako stanowiskowe

 

Pompy próżniowe Pneumofore z serii UV
Typoszereg pomp serii UV tworzy pięć urządzeń o mocy elektrycznej od 5,5 do 75 kW. Pompy te osiągają bardzo wysoki stopień próżni rzędu 1 – 0,5 mbar. Charakteryzują się ponadto praktycznie stałą wydajnością dla szerokiego zakresu ciśnień i zmniejszającym się poborem energii elektrycznej przy zbliżaniu się do próżni maksymalnej. Pozwala to na osiągnięcie wydajności porównywalnej z wydajnością innych typów pomp o znacznie większej mocy.

Działanie pomp próżniowych bez wykorzystania układu wody chłodzącej pozwala na uniknięcie problemów z osadzaniem się kamieni, utrzymaniem optymalnej temperatury wody oraz niestabilnym poziomem próżni. Pozwala także na wyeliminowanie kosztownego systemu uzdatniania wody oraz wodnych pomp obiegowych niezbędnych dla optymalnych warunków chłodzenia.
Oferowane pompy serii UV z uwagi na zastosowanie chłodzenia powietrzem oraz unikalnej technologii stopnia łopatkowego pozwala na znacznie niższe zużycie energii w porównaniu do pomp próżniowych z pierścieniem wodnym
o tym samym poziomie nominalnego przepływu.

 

Jednym z kluczowych parametrów w technice próżniowej jest wydajność maszyny przy maksymalnie niskim podciśnieniu. Poziom 50 mbar (podstawowy poziom dla pewnych procesów technologicznych) jest dla pomp z pierścieniem wodnym prawie nie do osiągnięcia. Dla porównania oferowane pompy Pneumofore UV generują 21% więcej próżni od innych jednostopniowych pomp próżniowych co pozwala na zastosowanie pomp o mniejszej mocy silnika elektrycznego.
Pompy z pierścieniem cieczy są również często stosowane w celu usunięcia kondensatu, jednakże należy pamiętać, że w powoduje to dwie podstawowe niedogodności:
zwiększony nawet do 40% pobór energii elektrycznej
możliwość uzyskania maksymalnego poziomu próżni w wysokości 92%
 
Co dzieje się z wilgocią wewnątrz pompy z zamkniętym obiegiem oleju, który zastosowany jest w pompach Pneumofore UV? Dzięki temperaturze pracy pompy w okolicach 100 stopni C w pompie nie jest wytwarzany żaden kondensat w obiegu olejowym, natomiast wilgotność powietrza staje się parą i jest usuwana w postaci niezaolejonej do atmosfery.
 
Pompy próżniowe UV są zgodne z międzynarodowymi normami. Są cenione w wielu gałęziach przemysłu ze względu na niskie koszty eksploatacji, standardy bezpieczeństwa, nieszkodliwość dla środowiska, stosunkowo niewielkie rozmiary, wysoką wydajność, prostotę wykonania, niezawodność i niezmienną w czasie efektywność. Są to urządzenia gotowe do pracy, wystarczy podłączyć je do sieci elektrycznej i instalacji próżniowej.
 
Pompy próżniowe Pneumofore z serii UVL i UVD
Rotacyjne pompy próżniowe z serii UVL o wydajnościach od 2 do 250 m3/h o mocach od 0,1 do 5,5 kW i próżni końcowej od 2 do 0,5 mbar stanowią najprostsze
i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w przypadku konieczności instalacji jednostanowiskowego źródła podciśnienia.
 
Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów i elementów oraz technologii konstrukcji, jednostopniowe pompy próżniowe z serii UVL osiągają wysoki poziom próżni
w porównaniu do innych urządzeń podobnego typu obecnych na rynku. Pompy te są przeznaczone do odpompowania niewielkich systemów zamkniętych lub do pracy ciągłej.
 
Pompy z serii UVD przeznaczone do odpompowania niewielkich systemów zamkniętych w przypadku konieczności instalacji jednostanowiskowego źródła „czystej” próżni. Wydajność pompowania od 3 do 140 m3/h o próżni końcowej 120 mbar.
 
Specjalna konstrukcja o niewielkich wymiarach i masach, umieszczenie wirnika bezpośrednio na wale silnika oraz silny wentylator odśrodkowy czynią pompy z serii UVL
i UVD wyjątkowo trwałymi i niezawodnymi.
 
Pompa serii UV – podstawowe elementy
 
Duży separator oleju z powietrza wylotowego i odzysk oleju gwarantują czyste i bezolejowe powietrze
Chłodnica oleju i wentylator
Filtr powietrza wlotowego z poliestrowym wkładem (5 mikronów).
Zintegrowany zawór zwrotny zabezpiecza układ próżni przed zwrotnym przepływem oleju
Filtr oleju (możliwość czyszczenia) w układzie smarowania.
Zawór termostatyczny zabezpieczający system przed nadmiernym wzrostem temperatury oleju
Wirnik z łopatkami ze specjalnego stopu aluminium gwarantującymi tradycyjne dla pomp

Pneumofore aktywne uszczelnienie i stabilną jakość działania nawet po kilku dziesięcioleciach pracy, brak zużycia mechanicznego i utraty wydajności oraz zmniejszenie kosztów działania i obsługi.
 
Przelew oleju
 
Pneumatycznie sterowany zawór wlotowy zabezpieczający pompę przed przekroczeniem zakresu roboczego i umożliwiający natychmiastowe uruchomienie pompy ze stanu gotowości.

Dodatkowo pompy próżniowe Pneumofore posiadają:
Bezpośrednie przeniesienie napędu z silnika do układu pompującego charakteryzujące się minimalnymi stratami energii.
Dźwiękochłonną obudowę ograniczającą poziom hałasu do wartości 68 do 78 dB (A)
Panel sterowania wyposażony w manometry, wskaźnik spadku ciśnienia na separatorze oleju, licznik czasu pracy, sygnalizację stanu aktywnych obwodów sterowania, ręczny wyłącznik awaryjny, oraz kluczykowy włącznik zasilania.

Charakterystyka wydajności

 

Stosowane do tej pory pompy próżniowe chłodzone wodą zużywają duże ilości wody. Współczesne normy wymagają ograniczenie zużycia wody, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów produkcji.

Wykres przedstawia porównanie szybkości pompowania trzech typów pomp próżniowych wykorzystywanych współcześnie w przemyśle.
Czerwona linia przedstawia szybkość pompowania nowych pomp Pneumofore z serii UV,
Niebieska linia przedstawia szybkość pompowania jednostopniowych śrubowych pomp próżniowych o ciśnieniu końcowym 10 mbar,
Zielona linia przedstawia szybkość pompowania pomp z płaszczem wodnym.
 
Szybkość pompowania pomp Pneumofore jest większa o 50 % od pomp śrubowych i zwiększa się wraz ze spadkiem ciśnienia.
 
Efekty: Oszczędność energii na poziomie 20 – 30% w pracy pompy. Zwrot kosztów inwestycji u niektórych producentów opakowań szklanych osiągnięto już po 4 miesiącach !
Przykład schematu ideowego stacji pomp próżniowych
 
Prawidłowo zaprojektowana instalacja próżniowa zapewnia długą, ekonomiczną i bezusterkową eksploatację pomp próżniowych. Korzystając z wieloletniego doświadczenia nasi pracownicy pomagają w określeniu wymagań instalacji w szczegółowym zastosowaniu u klienta i przygotowują wraz z firmą Pneumofore projekty instalacji.
 
www.techem.com.pl

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)