Home » Pomiary

Pomiary przepływu i zużycia sprężonego powietrza

Przepływomierz termiczny-masowy średnice 1/4” do 2” / DN15 do DN50

Inteligentne rozwiązania dla precyzyjnych pomiarów zużycia sprężonego powietrza i innych gazówŁatwa i niedroga instalacja:

  • Dostępny w dwóch wersjach: gwintowanej i kołnierzowej
  • Swobodny wybór jednostek z klawiatury: m3/h, m3/min, l/min, l/s, kg/h, kg/min, kg/s, cfm
  • Licznik sprężonego powietrza do 1,999,999,999 m3. Możliwość wyzerowania z klawiatury
  • Wyjoecie analogowe 4..20mA, wyjście impulsowe (separowane galwanicznie)
  • Wysoka dokładność pomiaru również w niższym zakresie pomiaru (idealny do pomiaru nieszczelnooeci)
  • Niezauważalny spadek ciśnienia
  • Kalorymetryczna zasada pomiaru, nie wymagany dodatkowy pomiar ciśnienia i temperatury
  • Brak części ruchomych
  • Możliwość wyboru gazu z poziomu oprogramowania (azot, tlen, CO , podtlenek azotu, argon)

ZASTOSOWANIE

Znajduje zastosowanie przy rozpływu sprężonego powietrza, do pomiaru jego zużycia oraz do analizy nieszczelności instalacji powietrznych, mobilnego pomiaru sprężonego powietrza w konkretnych urządzeniach (tylko wersja z gwintem), do pomiaru przepływu gazów procesowych, takich jaki azot, dwutlenek węgla, tlen, argon, podtlenek azotu.

VA_1

Nowe i niedrogie przepływomierze VA 420 działają zgodnie z zasadą pomiarów kalorymetrycznych. W procesie tym strumień gazu opływający ogrzany czujnik schładza go.
Związany z tym elekt chłodzenia jest charakterystyczny dla każdego pomiaru, podczas gdy stopieñ schłodzenia jest bezpooerednio zależy od masy przepływającego powietrza lub innego gazu. Dzięki temu nie jest wymagana dodatkowa kompensacja od temperatury i ciśnienia.
Kompaktowa konstrukcja przepływomierza VA 420 pozwala na monitorowanie wszystkich systemów sprężonego powietrza – do sprężarki do najmniejszego narzędzia zasilanego sprężonym powietrzem (od 1/4” do 2”). W przypadku rur o większych średnicach (od DN50 do DN300) można zastosować
przepływomierze zanurzeniowe VA 400. Czujnik VA 420 może być również stosowany do pomiaru gazów innych niż sprężone powietrze (np. azot, tlen, CO , argon, podtlenek 2 azotu).

Instalacja przepływomierza VA 420 jest prosta i szybka.

ZASTOSOWANIE

VA_3
Dodatkową zaletą jest nieskomplikowany demontaż urządzenia pomiarowego dla potrzeb kalibracji lub czyszczenia bez koniecznooeci zdejmowania całego profilu pomiarowego lub stosowania obejścia. Przydatna jest również możliwość obrotu wyświetlacza o 180o, np. w przypadku instalacji na rurze znajdującej się powyżej głowy użytkownika.
Na wyświetlaczu można odczytywać dwie wartości: przepływchwilowy w m3/h, l/min oraz zużycie całkowite (odczyt z licznika) w m3, l. Urządzenie zapewnia wysoką dokładność dzięki zdefiniowanemu odcinkowi pomiarowemu (profile wlotowy i wylotowy). Aby zresetować odczyt licznika czy wybrać jednostki wystarczy nacisnąć przycisk.

 

Przepływomierz termiczny-masowy średnice 1/4” do 2” / DN15 do DN50

Demontaż miernika bez konieczności demontowania całego profilu pomiarowego

VA_4

 

Sprężone powietrze zazwyczaj zawiera pewne ilości oleju, kondensatu i innych zanieczyszczeń. Z czasem zanieczyszczenia te przenoszł się na przepływomierz, co wywołuje błędy pomiaru, a nawet może spowodować jego awarię. Typowego przepływomierza sprężonego powietrza nie można czyścić, zatem w razie zanieczyszczenia konieczna jest jego wymiana. W przypadku mierników ze zintegrowanym odcinkiem pomiarowym urządzenia pomiarowego nie można zdemontować. Dodatkowo wiąże się to z koniecznością
montażu kosztownego obejścia. Konstrukcja miernika VA 420 pozwala na demontaż urządzenia i wyczyszczenie go przy użyciu np. wody z mydłem bez konieczności demontowania całego odcinka pomiarowego. Dzięki nakrętce zamykającej podczas czyszczenia lub kalibracji czujnika można nadal używać sieci sprężonego powietrza. Takie rozwiązanie nie wymaga stosowania obejścia. Kołek ustalający gwarantuje precyzyjną instalację urządzenia pomiarowego.

VA_5
W przypadku systemów stacjonarnych dostępne są wyjścia do transferu danych do systemu sterowania lub PLC:
– 4..20mA dla przepływu chwilowego
– wyjście impulsowe (separowane galwanicznie) dla licznika przepływu
Za pomocą szybkozłączy przepływomierz można szybko zintegrować z rurą zasilającą maszyny. W trakcie postoju
urządzenia można określić nieszczelność. Wartość przepływu chwilowego jest możliwy do określenia podczas pracy
maszyny. Przepływomierz pobiera energię z zasilania podłączonego do gniazda elektrycznego. Do długotrwałych pomiarów zaleca się wykorzystanie analizatora sprężonego powietrza DS 300 mobile.

Dostępna wersja przepływomierza z certyfikatem ATEX – VA450

VA_6 

VA_7

Przepływomierz termiczny-masowy WERSJA KOŁNIERZOWA DN15 do DN50

VA_8 VA_9

www.metronic.com.pl
Dystrybutor przetworników przepływu VA400 i VA420

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)