Industry 4.0 (Przemysł 4.0) – Internet przedmiotów, spojrzeć w przyszłość i już dziś wiedzieć, co czeka nas jutro, połączyć w sieci komponenty i wykorzystać dane w znacznie większym stopniu niż dotychczas. To wszystko umożliwia Sigma Air Manager 2 (SAM 2), który dodatkowo zapewnia oszczędność energii oraz niezawodne, bezpieczne i efektywne wytwarzanie sprężonego powietrza.
SAM 2 to kolejna generacja jednostek nadrzędnego sterowania dla wszystkich komponentów systemu wytwarzania i uzdatniania sprężonego powietrza. Urządzenie reguluje miedzy innymi ciśnienie, automatycznie dopasowuje moc stacji sprężarek przy zmiennym poborze, wszechstronnie optymalizuje efektywność energetyczną na bazie strat regulacyjnych, strat przełączania i elastycznego poziomu ciśnienia oraz przygotowuje całą stację do przyszłościowych usług serwisowych takich jak profilaktyczna obsługa serwisowa (Predictive Maintenance). To wszystko podwyższa bezpieczeństwo pracy i efektywność, oraz obniża koszty energetyczne.
Jako pionier zawsze z przodu
Koncepcja Industry 4.0 (Przemysłu 4.0) rozprzestrzenia się szybko we wszystkich branżach, obejmując również ośrodki kształcenia na uczelniach medycznych. Podczas studiów uczelnie umożliwiają przyszłym dentystom nie tylko zdobycie tradycyjnej wiedzy i umiejętności praktycznych, ale także udostępniają im najaktualniejsze wyniki własnych badań oraz najnowsze osiągnięcia naukowców z całego świata. Dotyczy to również informacji na temat innowacyjnych materiałów i technologi stosowanych w stomatologii. Dlatego właśnie kliniki uniwersyteckie powinny zawsze być na bieżąco, choćby ze względu na własne technologie. Tylko ten, kto dysponuje najnowszą technologią, może być pionierem. Dla przykładu ochrona środowiska naturalnego polega nie tylko na prawidłowej utylizacji odpadów z gabinetu stomatologicznego, ale również na świadomym zużywaniu jak najmniejszej ilości energii. Dużą część energii w klinice pochłania wytwarzanie sprężonego powietrza, dlatego bardzo ważna jest optymalizacja systemu zasilania sprężonym powietrzem zarówno w klinice uniwersyteckiej, jak i później w prywatnych gabinetach stomatologicznych.
Optymalne, odpowiadające potrzebom ciśnienie
Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu zaawansowanej adaptacyjnej regulacji 3 D. Uwzględnia ona nie tylko straty z tytułu przełączania (start/stop). Pod uwagę brane są również wartości wpływające na efektywność instalacji sprężonego powietrza, takie jak straty regulacyjne w układach sterowania stacji sprężarek (bieg na luzie i straty falownika) oraz elastyczny poziom ciśnienia (średni wzrost ponad wymagane ciśnienie). Nowoczesny system regulacji na podstawie obliczeń przewiduje osiągalne możliwe optimum i odpowiednio do tego steruje podłączonymi komponentami stacji sprężarek. Podstawowe znaczenie ma przy tym ciśnienie wymagane przez użytkownika.
Gdy maszyny „rozmawiają”
SAM 2 może być obsługiwany w 30 językach. Obsługę upraszcza 12-calowy kolorowy wyświetlacz dotykowy, na którym od razu widać, czy stacja znajduje się energetycznie po „zielonej stronie”. W bardzo łatwy sposób można wyświetlać i analizować aktualne oraz wcześniejsze tryby pracy, wahania ciśnienia, dostarczane ilości oraz pobór mocy, a także zgłoszenia obsługi serwisowej i ewentualnych awarii. Odczyt jest możliwy nie tylko w miejscu instalacji, ale także w wygodny sposób na komputerze w biurze lub w innym miejscu dzięki połączeniu sieciowemu. Daje to nie tylko bezpieczeństwo i stanowi bazę do profilaktycznej obsługi serwisowej (Predictive Maintenance), ale umożliwia także zastosowanie zarządzania energią zgodnie z ISO 50 001.
Sigma Network
Dodatkową zaletą jest możliwość używania SAM 2 w połączeniu z Kaeser Sigma Network. Jest to specjalnie zaprojektowana, wydajna i bezpieczna zamknięta sieć wewnętrzna na bazie Ethernet, umożliwiająca optymalną kontrolę i sterowanie komponentami stacji sprężonego powietrza.
Zdalna diagnoza i profilaktyczna obsługa serwisowa
Kolejne atuty SAM 2 to możliwość zdalnej diagnozy i dostosowanej do potrzeb, profilaktycznej obsługi serwisowej. Zgłoszenia obsługi i awarii są przesyłane natychmiast na zdefiniowany adres osobisty. Zdalna diagnoza pozwala na przeprowadzanie usług serwisowych takich jak np. profilaktyczna konserwacja dostosowana do konkretnych potrzeb. Obie funkcje podwyższają dostępność i bezpieczeństwo dostarczania sprężonego powietrza, wpływając jednocześnie na obniżenie kosztów całkowitych.
Prosta aktualizacja oprogramowania
SAM 2 jest przystosowany do rozbudowy stacji sprężonego powietrza. Proste uaktualnienie oprogramowania umożliwia jego rozbudowę bez dodatkowych inwestycji sprzętowych.
SAM 2 SAM 2: Sigma Air Manager 2 (SAM2) nie tylko efektywnie nadzoruje i steruje wszystkimi komponentami stacji sprężonego powietrza, ale sprawia również, że są one zgodne z założeniami koncepcji Industry 4.0
Źródło : KAESER KOMPRESSOREN