Mechanizm zębatkowy
1) Wał napędowy ze stali nierdzewnej . Stal nierdzewna zapewnia odpowiednia ochronę przed korozja pomimo zanieczyszczeń i agresywnego środowiska lepiej niż siłownik z wałem napędowym pokrytym dla ochrony niklem.
2) Specjalny zestaw uszczelnień tłoka. Specjalny podwójny pasek uszczelniający, który poprawia prowadzenie tłoka bez naklejania O-ringu. Uszczelnienie nie potrzebuje wymiany.
3) Beztarciowy system obrotowy. Siła wytrzymałości pomiędzy tłokiem i wałem napędowym redukuje tarcie w porównaniu do bezpośredniego kontaktu mechanizmu zębatki.
4) Uszlachetniona powierzchnia wewnętrzna cylindra. Pasujące wewnętrzne wykończenie z extra pokrywającym mechanizmem redukującym chropowatość i wydłużającym żywotność przesuwanych części PTFE.
5) Niewypychający system wału. Konstrukcja wału napędowego/dzwigni unika jakichkolwiek możliwych wyparć
6) Wkładka zamykająca sprężynę. Łatwy, bezpieczny i mocny system sprężyny, który uwzględnia szybkie zmiany od modelu podwójnego działania do modelu z powrotem sprężyną, sprężyna jest obciążana i chroniona od wygięcia, moc sprężyny działa właściwie na osi tłoka.
7) Wysokie dopasowanie momentu obrotowego. System scotch yoke zaczyna swój cykl wyższym momentem obrotowym, który pomaga zwiększyć moment obrotowy wymagany w pierwszej fazie otwierania.
8 ) Scotch yoke w siłownikach jest tworzony z 15° dzwignia systemu asymetrycznego, który ma wysoki moment obrotowy w cyklu startującym wyrównany z niskim cyklem i momentem obrotowym, w ten sposób moment obrotowy siłownika dokładnie dopasowuje się do momentu obrotowego zaworu.
9) Scotch yoke w siłownikach z powrotem sprężyny daje wzrost momentu obrotowego, który powoduje dokładne uszczelnienie zaworu, szczególnie w fazie zamykania. Podczas gdy w siłownikach z zębatką moment obrotowy w modelach z powrotem sprężyną jest zawsze malejący od startu do zakończenia.
10) Większy moment obrotowy przy tej samej średnicy tłoka. W porównaniu z systemem mechanizmu zębatkowego system scotch yoke przy tej samej samej średnicy siłownika z jednakowym ciśnieniem powietrza dzięki jego mechanicznej konstrukcji rozwija wysoki moment obrotowy.
11) Mniejsze zużycie powietrza = mniejsze zużycie energii. Wyżej wymienione różnice oznaczają, że do otrzymanego samego momentu obrotowego mechanizm zębatkowy musi mieć większą średnicę cylindra niż siłownik scotch yoke, zatem zużycie powietrza wymagane dla tego samego momentu obrotowego jest mniejsze dla scotch yokeniz zużycie niezbędne dla siłownika z mechanizmem zębatkowym. Ciśnienie powietrza = koszt energii.
12) Mniejsza waga. W nawiązaniu do powyższych różnic średnic, gabaryty scotch yoke są mniejsze niż w siłownikach z zębatką, zatem siłowniki scotch yoke są lżejsze.
13) Konstrukcja techniczna. Siłownik z mechanicznym systemem produkowanym we współpracy z Giugario Design Studios, ma projekt wału siłownika i zewnętrznie jest wykończony ze szczególna uwaga na łatwą obsługę, instalacje i utrzymanie.
14)Certyfikaty i standardy. Jest certyfikowany ISO 9001:2000 DNV i zgodnie z późniejszymi dyrektywami CE, ma zatwierdzony Aten.
15)Test i identyfikacja. Siłowniki są produkowane zgodnie z międzynarodowymi standardami i są zatwierdzone testami. Jeden po drugim każdy pojedynczy siłownik jest testowany w warunkach symulacji pracy, komputerowy mechanizm testu, który automatycznie zaznacza odpowiedni kod na obudowie dla jego identyfikacji.
16) Typoszereg siłowników wahliwych pneumatycznych został nagrodzony MEDALEM Targów Kielce PNEUMATICON 2008)
OSIĄGI SIŁOWNIKÓW WAHLIWYCH:
- Specjalny projekt mechanizmu, który daje zwiększony moment obrotowy.
- Użycie części stalowych zamiast części aluminiowych, zapewnia wysoką odporność na zużycie dla wewnętrznego mechanizmu i powoduje dłuższą żywotność pracy.
- Zwarty projekt (compact) i zredukowane zewnętrzne wymiary dla tego samego rozmiaru siłownika.
- Niskie zużycie powietrza (energii) dla osiągnięcia tego samego momentu obrotowego.
- Specjalnie wykonane uszczelnienia poprawiają przesuwanie tłoków i zapewniają samo-smarowanie. Nie ma uszczelnień O-ring.
- Wewnętrzne średnice są precyzyjnie wykonane i mają anodyzowaną obróbkę powierzchniową dla niższego tarcia i perfekcyjnego uszczelniania.
- Bez smarowania i wolny od konserwacji na pełną żywotność pracy siłownika.
- Standardowo wykonany ze stali nierdzewnej wał napędowy zabezpiecza przeciwko środowiskowej korozji.
- Standardowe nastawienie skoku (regulacja, dostosowanie).
- Atex 94/9/CE dla zastosowań w Potencjalnie Wybuchowej Atmosferze.
Moment obrotowy: od 15 Nm do 3840 Nm.
Zamocowanie kołnierzowe zgodnie z DIN/ISO 5211, DIN 3337: F03 – F04 – F05 – F07 – F10 – F12 – F14 – F16.
Standardowe połączenie ciśnienia NAMUR
Kąt obrotu: 92° ( +/-1° ).
Nominalne ciśnienie: 5,6 bar; maksymalne ciśnienie operacyjne 8,4 bar.
Moment obrotowy jest wprost proporcjonalny do operacyjnego ciśnienia. Dla powrotu sprężyną odwrotność momentu obrotowego siłowników jest wykonywana tylko przez działanie sprężyny i jest niezależna od obsługiwanego ciśnienia.
Temperatura: od 0 oC do 80 oC ; używając suchego powietrza od -20 oC do +80oC. (Specjalna wersja od -20 oC do 150 oC ).
Operacyjne środki (media): sprężone powietrze nie koniecznie smarowane.
W przypadku smarowania powietrza używać nie-detergentowego oleju kompatybilnego z NBR guma.
Wszystkie modele są dostępne w wersji podwójnego działania „GD” i powrót sprężyną „GS”.
DIAGRAM MOMENTU OBROTOWEGO:
Dla Siłowników Podwójnego Działania
Dla Siłowników Powrót Sprężyną
Nowy system jarzma sterowania „scotch-yoke” zamiany ruchu liniowego na ruch obrotowy (rotacyjny) zapewnia dobrą elastyczność siłowników i właściwy moment obrotowy bardziej dostosowany do charakterystyki zaworów.
Jest on znacznie większy na początku uruchamiania, co umożliwia łatwiejsze otwarcie zaworu ( pokonanie oporu otwarcia ) i na końcu co z kolei pozwala na dobre zamknięcie i uszczelnienie zaworu.
Wykresy pokazują moment obrotowy siłownika podczas jego ruchu w relacji do oporu zaworów od otwarcia do ich zamknięcia.
- Podwójnego działania z systemem scotch-yoke
- Zawór kulowy
- Zawór motylkowy
- Powrót sprężyną z systemem scotch-yoke.
A Wyzwolenie momentu obrotowego wymagane by uaktywnić długotrwale zamknięty zawór
B Wyzwolenie momentu obrotowego wymagane by uaktywnić krótkotrwale zamknięty zawór.