W wielu przypadkach w automatyce wymagany jest stały, cykliczny ruch siłownika po podaniu powietrza na układ.
W konwencjonalnym układzie pneumatycznym sterowanym elektrycznie czy pneumatycznie trzeba było zastosować wiele elementów, żeby siłownik przesuwał się w jedną stronę a po ukończeniu ruchu wykonywał ruch powrotny itd.
Czujnik progowy MV52 wykrywa spadek ciśnienia w siłowniku i sygnalizuje to sygnałem (s). Kiedy tłok wykona swój skok ( nie ma więcej przeciwnego ciśnienia dostępnego w siłowniku), sygnał „s” przekazywany jest do zaworu sterującego zmianą kierunku ruchu tłoka siłownika. Jedyny wymagany warunek do perfekcyjnego działania jest taki, że tłok musi dokończyć swój skok lub zostać zatrzymany. Zatrzymanie siłownika w dowolnej pozycji np. poprzez jakąś przeszkodę spowoduje zanik ciśnienia na jego wylocie i jednoczesne podanie sygnału (S) przez czujnik progowy. Może to mieć np. zastosowanie przy zamykaniu drzwi autoklawu. Dokonując zmiany ciśnienia zasilającego (P) czujnik progowy możemy wpływać na wielkość siły zatrzymującej siłownik a w konsekwencji ruch powrotny siłownika.
Czujnik ten jest szczególnie przydatny, kiedy jest zainstalowany bezpośrednio na siłowniku.
Możliwe jest też zastosowanie zaworów zwrotno-dławiących w tych czujnikach w celu regulacji prędkości siłownikaw obu kierunkach.
Czujniki te wykonywane są w trzech wielkościach przyłącza 1/8”, ¼”, 3/8”.
Typowy przykład podłączenia (schemat) czujnika progowego przedstawia rysunek 4.
Rysunki 1-3 przedstawiają zasadę działania czujnika progowego.
Uzasadnienie:
Zastosowanie czujnika progowego mocno minimalizuje ilość zastosowanych elementów w układzie, co w efekcie znacznie poprawia jego niezawodność i ogranicza koszty. Nie wymagana jest żadna regulacja czujnika progowego. Jego niewielkie rozmiary i możliwość montowania na siłowniku sprawia, iż układ zajmuje mniej miejsca w maszynie, a co najważniejsze – można uzyskać większe prędkości działania.
www.elektro-automatic.com.pl