Home » Sprężone powietrze

Trzęsienie ziemi w Atlas Copco! Sprężarki postawione na głowie!

Przełomowa i energooszczędna technologię kompaktowych sprężarek
W kwietniu 2013 na targach w Hanowerze firma Atlas Copco zaskoczyła rynek nową, niezwykle kompaktową sprężarką śrubową z wtryskiem oleju o mocy od 7 do 37 kW: GA 7-37VSD+.
Nie tylko niewielkie wymiary i pionowa koncepcja zabudowy stanowią o rewolucyjności tego rozwiązania. Wydatek sprężarki wzrósł nawet o 12%, przy jednoczesnym niższym zużyciu energii elektrycznej. Nowe sprężarki GA7-37VSD+ przeciętnie zużywają o 50% mniej energii niż porównywalne sprężarki stałoobrotowe. Są to urządzenia całkowicie nowego typu, sterowane  zmienną prędkością obrotową silnika (zmienny wydatek) i są w stanie sprawdzić się w większości branż i zastosowań. W znaczny sposób przyczyniają się do realizacji potrzeb ekologicznej gospodarki.
Firma Atlas Copco oferując nową sprężarkę VSD+ odpowiedziała tym samym na najbardziej palące potrzeby klientów: lepsze parametry wydajnościowe, niższe zużycie energii, niskie poziomy hałasu i mniej miejsca potrzebnego do zainstalowania urządzenia. Sprężarka z napędem o zmiennej prędkości GA VSD+ osiąga lepsze wyniki nawet przy pełnym obciążeniu niż porównywalna sprężarka pracująca w systemie dociąż / odciąż.
 
Innowacja w sprężarkach z wtryskiem oleju, chłodzonych olejem
Dzięki zastosowaniu wewnętrznego silnika z magnesami stałymi  inżynierowie zaangażowani w projekt i wykonanie modelu GA VSD+ zauważyli znaczącą poprawę parametrów. Ten całkowicie nowy, zaprojektowany w firmie Atlas Copco silnik osiąga wydajność odpowiadającą klasie efektywności  IE 4 (klasa silników o wydajności Super Premium). Silnik i układ przeniesienia napędu korzystają z jednego wału napędowego i są ustawione w pozycji wertykalnej, dzięki czemu zajmują o 55% mniej miejsca w porównaniu do urządzeń z poprzedniej serii. Cały układ przeniesienia napędu jest zupełnie zamknięty, a do chłodzenia silnika i smarowania stopnia oraz łożysk służy jeden obieg oleju. Rezultatem jest cicha (nawet 62 db(A)), niezawodna i kompaktowa sprężarka, która pozwala na oszczędność miejsca i energii, osiągając równocześnie wyższą wydajność sprężonego powietrza.
 
Mała sprężarka, wielkie idee
Firma Atlas Copco poddała surowej ocenie każdy element nowej sprężarki: wydajniejszy wentylator, wytrzymały układ wlotu powietrza, eliminacja strat na spustach kondensatu i najlepsze podzespoły elektroniczne. Wszystkie te elementy składowe razem z nowym układem przeniesienia napędu w porównaniu do tradycyjnej sprężarki pracującej w systemie dociąż/odciąż tego samego typu, dają oszczędności energii elektryczne średnio na poziomie 50%.
W porównaniu do dotychczas oferowanych sprężarek z napędem o zmiennej prędkości firmy Atlas Copco nowy model GA VSD+ jest jeszcze o 15% wydajniejszy. Wersja Full-Feature, czyli urządzenie z wbudowanym osuszaczem jest dostępna jako opcja.


 
Źródło: Atlas Copco

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)