Home » Sprężone powietrze

Suchy start – głównym błędem

Częstym błędem przy wymianie turbosprężarki jest tzw. suchy start, czyli uruchomienie silnika z nowo zamontowaną turbosprężarką na niewystarczającej ilości oleju smarującego.

 

Najistotniejszą kwestią podczas wymiany turbosprężarki jest to aby instalacja smarowania była dokładnie wyczyszczona, drożna i zalana świeżym olejem, a pompa olejowa sprawna. Dla pewności samą turbosprężarkę można także zalać czystym, świeżym olejem przed podłączeniem przewodu smarującego.

 

Podczas wymiany oleju zdarza się, że olej spływa z przewodu doprowadzającego aż do filtra poprzez jednokierunkowy zawór zwrotny, przez co przewód olejowy zostaje pusty (bez oleju). W momencie rozruchu silnika, powietrze, które znajdujące się w pustym przewodzie wywołuje zjawisko kawitacji ( smarowanie mieszaniną powietrza i oleju w postaci piany). Jest to najczęstsza przyczyna suchego startu. Oznacza to, że przez kilka pierwszych sekund po uruchomieniu silnika ułożyskowanie turbosprężarki nie jest smarowane wystarczającą ilością oleju. Jakakolwiek przerwa w dostarczaniu oleju, przy wysokich obrotach, powoduje natychmiastowe uszkodzenie ułożyskowania. Aby zapobiec powyższemu zjawisku, należy obracać wałem korbowym za pomocą rozrusznika przez około pół minuty przed zasadniczym uruchomieniem silnika lub uruchomić silnik na kilka sekund bez zwiększania obrotów silnika.

 

Podczas uszkodzenia ułożyskowania, następuje zachwianie stabilności pracy wałka turbosprężarki, zwiększa się jego luz promieniowy ( łopatki koła kompresji i wirnika zaczynają ocierać o obudowę). Wskutek wycierania następuje odrywanie się elementów wirników. Siły powstałe wskutek niewyważenia są na tyle duże, że powodują przeginanie wałka i w konsekwencji jego pęknięcie.

Źródło: Moto Remo

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)