Home » Sprężone powietrze

Dlaczego turbosprężarka?

Korzyści płynące z zastosowania doładowania turbosprężarkowego są następujące:
 
W porównaniu z silnikiem o identycznej mocy, w którym spaliny są naturalnie usuwane, zużycie paliwa jest mniejsze, a wykorzystana energia wylotu spalin przyczynia się do podniesienia sprawności takiego silnika.
 
Z kolei z powodu mniejszej pojemności skokowej, straty ciepła i tarcia są mniejsze.
 
Stosunek mocy do wagi tzn. kilowat (produkowana moc) / kilogram (waga silnika) silnika z doładowaniem turbosprężarkowym jest o wiele lepszy niż w silniku, w którym spliny usuwane są w sposób naturalny.
 
Silnik z turbodoładowaniem ma mniejsze gabaryty w porównaniu z silnikiem bez turbodoładowania o tej samej mocy.
 
W silniku z doładowaniem turbosprężarkowym wartość momentu obrotowego może być powiększana, dzięki wysokiemu wzrostowi momentu obrotowego przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Pełna moc silnika utrzymywana jest nawet przy niższych obrotach silnika. Dlatego, wspinając się pojazdem na wzgórze nie trzeba redukować biegu i wolniej traci się prędkość.
 
Wydajność silnika z doładowaniem turbosprężarkowym na dużych wysokościach jest znacznie lepsza. Z powodu niższego ciśnienia powietrza, strata mocy w silniku bez turbodoładowania jest znaczna, przeciwnie dzieje się z wydajnością turbiny, która rośnie w wyniku różnicy ciśnienia między niższym ciśnienie otoczenia a wyższym ciśnieniem w turbinie. Przez to, w znacznej mierze zrównoważona jest niższa gęstość powietrza na wlocie do kompresora. Stąd, silnik ma niewielkie straty mocy.
 
Ponieważ wielkość silnika jest mniejsza a zatem i hałas przez niego wytwarzany jest mniejszy, turbosprężarka staje się dodatkowym tłumikiem przez który przepływają spaliny.
 
Silniki z turbodoładowaniem mogą pracować z dużym nadmiarem powietrza, co jest dzisiaj jednym z podstawowych wymagań stawianych silnikom, umożliwiającym im niską emisję spalin oraz niskie zużycie paliwa.
 

 
Źródło: Moto Remo Burzyńscy s.j.

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)