Home » Sprężone powietrzeSprężone powietrze

Sprężarka spiralna

Sprężarka wyporowa, w której komorą sprężania jest przestrzeń pomiędzy dwoma elementami, w kształcie luźnej spiralnej wstęgi, umieszczonymi jeden w drugim, oraz bocznymi, płaskimi ścianami korpusu. Jeden z elementów spiralnych pozostaje nieruchomy, drugi natomiast wykonuje mimośrodowe oscylacje, tak że miejsce zetknięcia wstęg przesuwa się zmniejszając cyklicznie objętość komory sprężania.

 

Sprężarki spiralne są typem  bezolejowych  rotacyjnych sprężarek  wyporowych tzn. sprężają określoną ilość powietrza w stale zmniejszającej się przestrzeni. Element sprężający składa się z jednej zamontowanej w stałym położeniu spirali w obudowie elementu i drugiej napędzanej silnikiem poruszającej się ruchem mimośrodowym. Spirale są zamontowane z fazowym przesunięciem ruchu o 180° co umożliwia tworzenie się kieszeni powietrznych przy zmieniającej się objętości. Zapewnia to stabilność elementu sprężającego.  Nieszczelności (przecieki) są zminimalizowane ponieważ różnica ciśnień w niszach powietrznych jest mniejsza od różnicy ciśnień między wlotem i wylotem.

 

Zasada działania sprężarki spiralnej.


 

Spirala ruchoma napędzana jest przez wałek korbowy o małym wykorbieniu i porusza się ruchem mimośrodowym względem środka spirali zamontowanej w stałym położeniu. Wlot powietrza umieszczony jest u góry obudowy elementu sprężającego. Jeżeli wirująca spirala porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara to powietrze jest zasysane, zamykane w jednej z kieszeni powietrznych i sprężane w kierunku środka spirali gdzie znajduje się wylot i zawór zwrotny.  Cykl sprężania trwa poprzez 2,5 obrotu co wirtualnie powoduje stały przepływ powietrza bez pulsacji. Proces sprężania jest stosunkowo cichy, nie wywołujący drgań ponieważ w elemencie nie ma niemal żadnej zmiany momentu obrotowego w porównaniu do np. sprężarki tłokowej.

 

Hasło pobrane z „Akademii Sprężonego Powietrza Atlas Copco”

http://pneumatyka.info.pl/sprezarka-spiralna

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)