Home » Sprężone powietrze

Hale pneumatyczne

OBRAZ_371Hale pneumatyczne, powszechnie nazywane balonami wykorzystywane są głównie jako zadaszenia kortów tenisowych lub boisk sportowych. Hala pozbawiona jest ciężkiej i kosztownej konstrukcji nośnej, utrzymuje się w górze dzięki panującemu w jej wnętrzu nadciśnieniu. Hale pneumatyczne funkcjonują w Europie od kilkudziesięciu lat – co roku powstają nowe obiekty, wiele z nich przy wsparciu środkami UE.
 
Każda hala posiada trójwarstwowy system powłok wzmocniony siecią z lin stalowych, które nadają hali charakterystyczny kształt – czasza wypukłymi poduszkami. W porównaniu do hal jednowarstwowych uzyskujemy lepszą izolacyjność termiczna, lepszą akustykę wewnątrz hali oraz zredukowanie efektu skraplania się pary wodnej.
 
Każda z warstw spełnia odrębną funkcję.
 
Warstwa nośna to membrana PVC wyprodukowana z wysokiej jakości włókniny, pokryta obustronnie elastycznym PCV i zabezpieczona lakierem akrylowym. Stosujemy materiały o gramaturze od 630-650g/m² do 950g/m².
 
Membrana nośna PVC posiada:

 

  • wysoką wytrzymałość na rozerwanie (pasek materiału o szerokości 5cm pozwala na zawieszenie na nim masy 2,7 tony);
  • stabilizatory UV wydłużające trwałość materiałów, ochronią przed starzeniem i wyblaknięciem koloru;
  • certyfikat niezapalności według norm PN-EN ISO 6940 oraz PN-EN ISO 6941;
  • odporność na atak mikrobów i grzybów;
  • przepuszcza światło słoneczne (15%), zapewnia równomierne doświetlenie wnętrza w ciągu całego dnia, eliminuje konieczność doświetlenia hali światłem sztucznym;
  • możliwość wykonania ekranów kolorystycznych (blend) – kontrastowego tła dla zwiększenia widoczności piłki;
  • możliwość podwieszenia oświetlenia i siatek rozdzielających do powłoki nośnej.

Warstwa izolująca wykonana jest z grubej folii o budowie pęcherzykowej (bąbelkowej). Warstwowa budowa folii oraz zamknięte pęcherzyki z powietrzem zwiększają izolacyjność cieplną hali oraz redukują efekt wykraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie poszycia. Hala w naszym systemie osiągają współczynnik przenikania ciepła o wartości 2,5W/m²K.
 
SAM_1757Warstwa ochronna, zewnętrzna, chroni pozostałe dwie warstwy przed zanieczyszczeniami, działaniem śniegu, deszczu, gleby i promieniowania UV. Warstwa ochronna, podobnie jak warstwa izolacyjna, jest całkowicie przeźroczysta, nie wpływa na walory estetyczne hali. W systemie hal „Grimar” używamy wymiennych folii ochronnych, zewnętrzna warstwa (folia) wymieniona co 2-3 sezony sprawia, że hala zawsze wygląda jak nowa.
Sieć z lin stalowych, indywidualnie projektowana dla każdej hali, liny nadają hali jej charakterystyczny kształt kopuły. Sieć wzmacnia całą konstrukcję, krzyżowe skratowania zapewniaj stabilność poszycia nawet przy największych porywach wiatru.
 
Siatka absorbuje siły wywierane przez wewnętrzne nadciśnienie oraz siły powodowane działaniem wiatru i przekazuje je do systemu kotwienia.

 

  • liny ocynkowane lub powlekane PCV;
  • system szybkiego kotwienia w fundamencie;
  • uwypuklone poszycie redukuje efekt echa w hali.

Lekkie poszycie oraz wydajny system nadmuchu pozwala na użytkowanie hali w każdych warunkach, hala jest odporna na obciążenie od wiatru i śniegu. Wewnętrzne nadciśnienie dociska szczelną membranę PCV do sieci z lin stalowych, te przejmują wszystkie obciążenia i przekazują je na fundamenty (balasty). Warunki panujące wewnątrz hali pneumatycznej są identyczne jak w typowych, tradycyjnych halach sportowych.
 
Nadmuch powietrza z wentylatorów powoduje wzrost wewnętrznego ciśnienia o 250 – 350Pa (2,5-3,5hPa) co odpowiada obciążeniu 25-35 kg / m². Wzrost ciśnienia jest nieszkodliwy i nieodczuwalny dla organizmu człowieka – na co dzień, ze względu na zmianę warunków atmosferycznych, doświadczamy kilkukrotnie wyższych wahań ciśnienia – dochodzących do kilkudziesięciu hektopaskali (hPa).
 
Hale pneumatyczne użytkowane są w okresie jesień – zima, na okres lata hale są demontowane, a nawierzchnia sportowa użytkowana bez zadaszenia. Sezonowy montaż / demontaż hali zajmuje nam do 12 godzin, tak więc Twój obiekt sportowy będzie wyłączony z użytkowania jedynie przez 2 dni w ciągu roku. Według obowiązującego Prawa Budowlanego hale pneumatyczne (powłoki ciśnieniowe) traktowane mogą być jako obiekty tymczasowe i wznoszone bez pozwolenia na budowę na okres 120 dni – wymagane jest jedynie zgłoszenie montażu.
 
Większość obiektów sportowych, kortów i boisk, użytkowane są jedynie w okresie lata, zarabiają jedynie przez kilka miesięcy w roku. Dzięki naszemu rozwiązaniu każda nawierzchnia sportowa, każdy obiekt może zarabiać cały rok, bez względu na pogodę. Hale pneumatyczne są idealnym rozwiązaniem na zimowe zadaszenie Orlików (Moje Boisko 2012), a również jako przekrycie tymczasowych lodowisk.
 
Źródło: Grimar

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)