Home » Sprężone powietrzeSprężone powietrze

Budowa sprężarki łopatkowej

Sprężarka składa się z ustawionej pionowo jednostopniowej, uszczelnianej olejem, z obracającymi się łopatkami części sprężającej napędzanej silnikiem elektrycznym zamontowanym na podstawie. Sprężarka wyposażona jest w panel sterowania, starter i chłodnicę oleju i powietrza wylotowego. Wszystkie te części są ze sobą połączone mechanicznie i elektrycznie.

 

Pokrywa wlotowa (A) jest zamontowana bezpośrednio na sprężarce (B), która jest umocowana do kołnierza silnika (C). Wirnik sprężarki jest połączony bezpośrednio z wałkiem napędowym silnika. Silnik jest przykręcony do pionowej kolumny umocowanej na podstawie.

 

Elektryczny wentylator typu wirnikowego zamocowany poziomo (D) znajduje się pod kratką chłodnicy oleju/powietrza chłodzącego (E). Wentylator wymusza przepływ powietrza przez zespół chłodnicy oleju i sprężonego powietrza.

 

Panel sterowania sprężarki (G) znajduje się na przedniej ramie, elementy sterujące dostępne są przez otwory w panelu przednim.

 

Sterownik jest urządzeniem elektronicznym wyposażonym w ekran LCD. Wyłącznik bezpieczeństwa (X) znajduje się na przednim panelu. W przypadku modeli o zmiennej prędkości obrotowej RS falownik (H) znajduje się w komorze startera, za drzwiami startera (J).

 

Wlot powietrza do sprężarki chroniony jest przez filtr powietrza wlotowego (K), a układ olejowy przez filtr oleju (L). Zespół wziernika poziomu oleju (M) znajduje się w pobliżu wziernika.

 

Sprężarkę napełnia się olejem przez korek wlewu oleju (N). Olej ze sprężarki i chłodnicy może być spuszczany przez wykręcenia korka spustowego (P) i otwarcie zaworu spustowego (Q). Manometr ciśnienia w sprężarce (R) jest widoczny po zdjęciu panelu górnego sprężarki.

 

Separator oleju (S) znajdujący się w górnej części sprężarki zapewnia, że sprężone powietrze dostarczane przez zawór ciśnienia minimalnego ma zawartość oleju mniejszą od 3 ppm.

 

Sprężone powietrze dostarczane jest przewodem rurowym (T) do chłodnicy. Olej do chłodnicy dopływa przez przewody rurowe doprowadzające (V), a powraca do sprężarki przez przewody rurowe powrotne (W). Zawór termostatowy obejścia (Y) powoduje obieg oleju bez przepływu przez chłodnicę, aby sprężarka jak najszybciej osiągnęła optymalną temperaturę pracy.

 

www.techem.com.pl

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)