Home » Konferencje

ITM Polska 2014: biznes na międzynarodową skalę

W Poznaniu zakończyły się targi ITM Polska, o których z pewnością można powiedzieć: to była bardzo udana edycja. Wystawcy ocenili pozytywnie ilość odbytych rozmów handlowych, a także zainteresowanie ich ofertą 16 728 zwiedzających, którzy zjechali do Poznania z 23 krajów. Targi ITM Polska są imprezą na skalę światową – podsumowywali uczestnicy.

 

W tym roku w Poznaniu na targach ITM Polska widać było potencjał gospodarczy wielu branż – ekspozycja targów, wraz z debiutującym Forum Odlewniczym Focast, zajęła powierzchnię aż 9 pawilonów. Zainteresowani ofertą wystawców goście musieli poświęcić na zwiedzanie ekspozycji targowej nie jeden dzień.

 

Targi z rozmachem
W ramach 6 salonów tematycznych (Mach-Tool, Metalforum, Welding, Hape, Surfex oraz Nauka dla Gospodarki) oraz  Forum Odlewniczego FOCAST wystawiały się firmy z 30 krajów. W poznańskich halach prezentowana była oferta od obróbki skrawaniem, utrzymania ruchu i oprogramowania CAD/ CAM, poprzez lakiernictwo, odlewnictwo, metalurgię i hutnictwo, hydraulikę, pneumatykę i napędy po ofertę polskich Instytutów Badawczych czy grupy Polskie Centrum Narzędziowe.
Część urządzeń oraz narzędzi prezentowanych na ekspozycji można było przetestować już podczas wizyty w Poznaniu – taką możliwość dały interaktywne przestrzenie: Poligon Umiejętności (w ramach salonu Technologii Obróbki Powierzchni Surfex) oraz Akademia Spawania (w ramach salonu Welding). W sumie podczas tegorocznej edycji ITM Polska prezentowanych było prawie 1 400 maszyn i urządzeń w ruchu!
Fakt, że targi ITM Polska są cenione za granicą potwierdza nie tylko udział kilkuset wystawców z Polski i zagranicy, ale także liczne wystąpienia narodowe: firm ze Szwajcarii, Landu Badenii Wirtembergii, Tajwanu, Chin oraz Indii – Kraju Partnerskiego tegorocznej edycji. Trzeba przyznać, że nie ma drugiego podobnego wydarzenia w Polsce, podczas którego nowoczesne rozwiązania dla przemysłu byłyby demonstrowane na tak dużą skalę.

 

Muszę powiedzieć, że nie ma znaczenia czy jesteśmy na targach w Niemczech, czy w Stanach Zjednoczonych, czy tu w Poznaniu – nie widzimy różnicy. Targi ITM Polska są imprezą na skalę światową – powiedział Janusz Nagórka, Prezes firmy Pol-Sver.

 

Zaufanie do silnej marki
Na tegoroczne targi ITM Polska oraz Forum Focast zarejestrowali się goście m.in. z Australii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Izraela, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, USA, Węgier czy Włoch. W pawilonach słychać było szum prowadzonych rozmów oraz pracujących maszyn. Na stoiskach padały konkretne zapytania, część urządzeń z ekspozycji została sprzedana podczas trwania targów. Potwierdziło to fakt, że targi ITM Polska mają wymiar typowo biznesowy.

 

Około 90% wizyt, które odbyły podczas targów ITM Polska dotyczą projektów, które mają szansę realizacji. Uważam, że są to konkretne zapytania, które będą przekładały się na realne wyniki finansowe – powiedział Grzegorz Bosak, Dyrektor Schunk Intec.

 

Wystawcy podkreślali kontakt z kluczowymi klientami – co trzecia osoba odwiedzająca targi ITM Polska należała do kadry zarządzającej podejmującej decyzje zakupowe. Prezentacja kompleksowej oferty przemysłu na ITM Polska sprawiła, że łatwiej było znaleźć rozwiązania wspierające innowacje, trafić z ofertą do szerszego grona odbiorców i odbyć spotkania z partnerami handlowymi z całego świata.

 

Wystawiamy się na targach ITM Polska od 10 lat. Pomimo rzeszy klientów stałych, którzy nas odwiedzają na stoisku, wciąż nas zaskakuje to, że ciągle pojawia się tu ktoś nowy i często okazuje się, że jest to bardzo cenny klient – powiedział Tadeusz Szczepanik, Dyrektor Oddziału Yamazaki Mazak Central Europe.

 

Co jeszcze zapamiętamy z tegorocznych targów? Na pewno barwnych gości z India Show. Właśnie w Poznaniu było można oglądać największą w Polsce ekspozycję możliwości przemysłu inżynieryjnego z Indii – kraju Partnerskiego ITM Polska 2014. W ramach Salonu Mach-Tool wystawiało się ponad 100 indyjskich firm z sektora technologicznego. India Show stanowiło doskonałą platformę do dyskusji na temat dostępnych możliwości wspólnych przedsięwzięć i inwestycji w różnych sektorach inżynieryjnych pomiędzy Polską a firmami indyjskimi.

 

Jedne targi, wiele wydarzeń
Czerwcowe targi przemysłowe cenione są również za ciekawe konferencje i debaty branżowe. Pierwszego dnia ITM Polska odbyła się XII edycja Forum Inżynierskiego organizowana przez FSNT NOT, którego tematem przewodnim były „Innowacje w budowie mostów”. W ramach Forum odbyły się cztery ciekawe panele dyskusyjne: wsparcie innowacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, oferta nauki w zakresie innowacji w budownictwie mostowym, zastosowane innowacje w budowie mostów oraz inżynier budownictwa innowatorem. Pełna sala w pawilonie 15, gdzie odbywało się Forum potwierdziła jakość wydarzenia i znacznie dla branży.
Drugi dzień targów dosłownie obfitował w konferencje. Odbyło się seminarium Instytutu Mechaniki Precyzyjnej „Azotowanie stali konstrukcyjnych i narzędziowych”, podczas którego można było zapoznać się z nowoczesnymi technologiami azotowania, omawiano problemy techniczne wymagające rozwiązań w procesach produkcyjnych i usługowych oraz wymieniano doświadczenia z praktykami z przemysłu.
Na konferencji Stowarzyszenia Stal Nierdzewna „Stale nierdzewne w branży motoryzacyjnej i transporcie” można było dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach dedykowanych transportowi kolejowemu i drogowemu oraz zastosowaniach i możliwościach stali nierdzewnych w branży samochodowej.
Pełna sala słuchaczy była także podczas seminarium „Informacja naukowa i techniczna w planowaniu oraz realizacji badań i wdrożeń projektów przemysłowych”. Celem konferencji było zaprezentowanie działań podejmowanych przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu w zakresie współpracy Uczelni z przedstawicielami przemysłu.

 

Tematy omawiane przez praktyków
Bardzo ciekawie w tym roku wypadły warsztaty CAD/ CAM „360 stopni wokół projektowania” zrealizowane przez firmę Procad. Warsztaty zorganizowano po raz pierwszy na targach ITM Polska w ramach Salonu CAD/CAM. W programie znalazły się takie zagadnienia, jak cyfrowe prototypowanie w projektowaniu maszyn, nowe funkcje Autodesk Inventor 2015, nowe techniki modelowania bryłowego i powierzchniowego, a także analizy pomp i zaworów oraz przepływów i wytrzymałości w urządzeniach mechanicznych.
Duże zainteresowanie omawianymi tematami sprawiło, że druga edycja warsztatów odbędzie się podczas przyszłorocznych targów ITM Polska.
Bardzo dużą frekwencją cieszyły się wykłady odbywające się w ramach Poligonu Umiejętności, a dedykowane dla technologów, kierowników lakierni, czy właścicieli zakładów posiadających lub planujących posiadać działy obróbki powierzchni. Zaproszeni do udziału w wykładach specjaliści przybliżali uczestnikom m.in. efektywne i oszczędne metody malowania farbami proszkowymi, systemy nakładania farb 2K i 3K. Zastanawiano się również nad zastosowaniem robotów w lakierni oraz odpowiadano na pytania: jak kontrolować powłoki lakierowe w przemyśle samochodowym? Organizatorem wydarzenia była redakcja czasopisma „Lakiernictwo Przemysłowe”.
Tegoroczne targi ITM Polska w Poznaniu były bez wątpienia ciekawym wydarzeniem wskazującym nowe trendy technologiczne i będącym barometrem aktywności gospodarczej. Kolejna edycja targów za rok: 9-12 czerwca 2015.

 

Więcej informacji na www.itm-polska.pl oraz na podstronach poszczególnych salonów.

 

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

FOTOBUENO pracownia fotograficzna

Źródło: ITM Polska

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)