W Poznaniu zakończyły się targi ITM Polska, o których z pewnością można powiedzieć: to była bardzo udana edycja. Wystawcy ocenili pozytywnie ilość odbytych rozmów handlowych, a także zainteresowanie ich ofertą 16 728 zwiedzających, którzy zjechali do Poznania z 23 krajów. Targi ITM Polska są imprezą na skalę światową – podsumowywali uczestnicy.
W tym roku w Poznaniu na targach ITM Polska widać było potencjał gospodarczy wielu branż – ekspozycja targów, wraz z debiutującym Forum Odlewniczym Focast, zajęła powierzchnię aż 9 pawilonów. Zainteresowani ofertą wystawców goście musieli poświęcić na zwiedzanie ekspozycji targowej nie jeden dzień.
Targi z rozmachem
W ramach 6 salonów tematycznych (Mach-Tool, Metalforum, Welding, Hape, Surfex oraz Nauka dla Gospodarki) oraz Forum Odlewniczego FOCAST wystawiały się firmy z 30 krajów. W poznańskich halach prezentowana była oferta od obróbki skrawaniem, utrzymania ruchu i oprogramowania CAD/ CAM, poprzez lakiernictwo, odlewnictwo, metalurgię i hutnictwo, hydraulikę, pneumatykę i napędy po ofertę polskich Instytutów Badawczych czy grupy Polskie Centrum Narzędziowe.
Część urządzeń oraz narzędzi prezentowanych na ekspozycji można było przetestować już podczas wizyty w Poznaniu – taką możliwość dały interaktywne przestrzenie: Poligon Umiejętności (w ramach salonu Technologii Obróbki Powierzchni Surfex) oraz Akademia Spawania (w ramach salonu Welding). W sumie podczas tegorocznej edycji ITM Polska prezentowanych było prawie 1 400 maszyn i urządzeń w ruchu!
Fakt, że targi ITM Polska są cenione za granicą potwierdza nie tylko udział kilkuset wystawców z Polski i zagranicy, ale także liczne wystąpienia narodowe: firm ze Szwajcarii, Landu Badenii Wirtembergii, Tajwanu, Chin oraz Indii – Kraju Partnerskiego tegorocznej edycji. Trzeba przyznać, że nie ma drugiego podobnego wydarzenia w Polsce, podczas którego nowoczesne rozwiązania dla przemysłu byłyby demonstrowane na tak dużą skalę.
– Muszę powiedzieć, że nie ma znaczenia czy jesteśmy na targach w Niemczech, czy w Stanach Zjednoczonych, czy tu w Poznaniu – nie widzimy różnicy. Targi ITM Polska są imprezą na skalę światową – powiedział Janusz Nagórka, Prezes firmy Pol-Sver.
Zaufanie do silnej marki
Na tegoroczne targi ITM Polska oraz Forum Focast zarejestrowali się goście m.in. z Australii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Izraela, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, USA, Węgier czy Włoch. W pawilonach słychać było szum prowadzonych rozmów oraz pracujących maszyn. Na stoiskach padały konkretne zapytania, część urządzeń z ekspozycji została sprzedana podczas trwania targów. Potwierdziło to fakt, że targi ITM Polska mają wymiar typowo biznesowy.
– Około 90% wizyt, które odbyły podczas targów ITM Polska dotyczą projektów, które mają szansę realizacji. Uważam, że są to konkretne zapytania, które będą przekładały się na realne wyniki finansowe – powiedział Grzegorz Bosak, Dyrektor Schunk Intec.
Wystawcy podkreślali kontakt z kluczowymi klientami – co trzecia osoba odwiedzająca targi ITM Polska należała do kadry zarządzającej podejmującej decyzje zakupowe. Prezentacja kompleksowej oferty przemysłu na ITM Polska sprawiła, że łatwiej było znaleźć rozwiązania wspierające innowacje, trafić z ofertą do szerszego grona odbiorców i odbyć spotkania z partnerami handlowymi z całego świata.
– Wystawiamy się na targach ITM Polska od 10 lat. Pomimo rzeszy klientów stałych, którzy nas odwiedzają na stoisku, wciąż nas zaskakuje to, że ciągle pojawia się tu ktoś nowy i często okazuje się, że jest to bardzo cenny klient – powiedział Tadeusz Szczepanik, Dyrektor Oddziału Yamazaki Mazak Central Europe.
Co jeszcze zapamiętamy z tegorocznych targów? Na pewno barwnych gości z India Show. Właśnie w Poznaniu było można oglądać największą w Polsce ekspozycję możliwości przemysłu inżynieryjnego z Indii – kraju Partnerskiego ITM Polska 2014. W ramach Salonu Mach-Tool wystawiało się ponad 100 indyjskich firm z sektora technologicznego. India Show stanowiło doskonałą platformę do dyskusji na temat dostępnych możliwości wspólnych przedsięwzięć i inwestycji w różnych sektorach inżynieryjnych pomiędzy Polską a firmami indyjskimi.
Jedne targi, wiele wydarzeń
Czerwcowe targi przemysłowe cenione są również za ciekawe konferencje i debaty branżowe. Pierwszego dnia ITM Polska odbyła się XII edycja Forum Inżynierskiego organizowana przez FSNT NOT, którego tematem przewodnim były „Innowacje w budowie mostów”. W ramach Forum odbyły się cztery ciekawe panele dyskusyjne: wsparcie innowacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, oferta nauki w zakresie innowacji w budownictwie mostowym, zastosowane innowacje w budowie mostów oraz inżynier budownictwa innowatorem. Pełna sala w pawilonie 15, gdzie odbywało się Forum potwierdziła jakość wydarzenia i znacznie dla branży.
Drugi dzień targów dosłownie obfitował w konferencje. Odbyło się seminarium Instytutu Mechaniki Precyzyjnej „Azotowanie stali konstrukcyjnych i narzędziowych”, podczas którego można było zapoznać się z nowoczesnymi technologiami azotowania, omawiano problemy techniczne wymagające rozwiązań w procesach produkcyjnych i usługowych oraz wymieniano doświadczenia z praktykami z przemysłu.
Na konferencji Stowarzyszenia Stal Nierdzewna „Stale nierdzewne w branży motoryzacyjnej i transporcie” można było dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach dedykowanych transportowi kolejowemu i drogowemu oraz zastosowaniach i możliwościach stali nierdzewnych w branży samochodowej.
Pełna sala słuchaczy była także podczas seminarium „Informacja naukowa i techniczna w planowaniu oraz realizacji badań i wdrożeń projektów przemysłowych”. Celem konferencji było zaprezentowanie działań podejmowanych przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu w zakresie współpracy Uczelni z przedstawicielami przemysłu.
Tematy omawiane przez praktyków
Bardzo ciekawie w tym roku wypadły warsztaty CAD/ CAM „360 stopni wokół projektowania” zrealizowane przez firmę Procad. Warsztaty zorganizowano po raz pierwszy na targach ITM Polska w ramach Salonu CAD/CAM. W programie znalazły się takie zagadnienia, jak cyfrowe prototypowanie w projektowaniu maszyn, nowe funkcje Autodesk Inventor 2015, nowe techniki modelowania bryłowego i powierzchniowego, a także analizy pomp i zaworów oraz przepływów i wytrzymałości w urządzeniach mechanicznych.
Duże zainteresowanie omawianymi tematami sprawiło, że druga edycja warsztatów odbędzie się podczas przyszłorocznych targów ITM Polska.
Bardzo dużą frekwencją cieszyły się wykłady odbywające się w ramach Poligonu Umiejętności, a dedykowane dla technologów, kierowników lakierni, czy właścicieli zakładów posiadających lub planujących posiadać działy obróbki powierzchni. Zaproszeni do udziału w wykładach specjaliści przybliżali uczestnikom m.in. efektywne i oszczędne metody malowania farbami proszkowymi, systemy nakładania farb 2K i 3K. Zastanawiano się również nad zastosowaniem robotów w lakierni oraz odpowiadano na pytania: jak kontrolować powłoki lakierowe w przemyśle samochodowym? Organizatorem wydarzenia była redakcja czasopisma „Lakiernictwo Przemysłowe”.
Tegoroczne targi ITM Polska w Poznaniu były bez wątpienia ciekawym wydarzeniem wskazującym nowe trendy technologiczne i będącym barometrem aktywności gospodarczej. Kolejna edycja targów za rok: 9-12 czerwca 2015.
Więcej informacji na www.itm-polska.pl oraz na podstronach poszczególnych salonów.
Źródło: ITM Polska