W dniach 5 – 7 listopada 2014 odbyła się 21. edycja Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Hydrauliki i Pneumatyki – HERVEX 2014, po raz pierwszy organizowana we współpracy z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic, który dołączył do tradycyjnych partnerów organizacyjnych Instytutu Badań Hydraulicznych i Pneumatycznych z Bukatresztu i Izbą Handlu i Przemysłu Valcea, obydwu organizatorów z Rumunii.
Na oficjalnym otwarciu mowy wygłosili inż. Valentin CISMARU, prezes Izby Handlu i Przemysłu Valcea, dr inż. Petrin DRUMEA, prezes Narodowego Zawodowego Stowarzyszenia Hydrauliki i Pneumatyki- FLUIDAS w Rumunii, były dyrektor Instytutu Badań Hydraulicznych i Pneumatycznych w Bukareszcie, a także pani mgr inż. Malgorzata MALEC, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic.
- sesje komunikacji naukowych i technicznych
- warsztaty aktualizujące problemy z dziedziny
- Klub Wynalazców, gdzie zaprezentowane zostały nowe wynalazki
- Zawody Hydrauliki i Pneumatyki dla młodych inżynierów i studentów ostatnich lat
- prezentacje firm i nowych produktów w hydraulice i pneumatyce
Główne obszary naukowe, do których odnosiły się sesje naukowe to:
- Mobilna Hydraulika i Trybologia;
- Przemysłowa Hydraulika i Mechatronika;
- Środowisko, Ekologia i Energia Odnawialna;
- Innowacja i zaawansowane badania;
- Elementy strategii i innowacyjnej polityki w obszarze Hydrauliki i Pneumatyki;
- Nowoczesne Trendy w Mechanice Płynów.
Sesje naukowe były nadzorowane przez zespoły złożone z osobliwości z Rumunii i osobliwości z krajów biorących udział.
Znaczący wkład w rozwój konferencji, obok udziału rumuńskich specjalistów, wnieśli także specjaliści z zagranicy, jak: pani mgr inż. Malgorzata MALEC, dr inż. Krzysztof NIESPIALOWSKI i dr inż. Krzysztof STANKIEWICZ z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic, dr inż. Krzysztof KĘDZIA i dr inż Zygmunt DOMAGALA, z Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej.
Równie wybitne były częste interwencje pani inż. Kathariny SCHRANK z IFAS – Instytutu Napędów i Sterowań Uniwersytetu RWTH Aachen w Niemczech, a także interwencje prof. dr inż. Vasile DULGHERU z Politechniki Mołdawskiej w Chisinau.
Zaangażowanie specjalistów i osobliwości z obszaru Hydrauliki i Pneumatyki z Rumunii i zagranicy w rozwój konferencji znacząco wpłynęło na zwiększenie poziomu naukowego prezentacji i dyskusji, tak samo jak ogólny poziom Konferencji, która zwróciła na siebie uwagę Europejczyków.
Wydarzenie uświetniła również wystawa urządzeń i sprzętów hydraulicznych i pneumatycznych , ze stoiskami firm z Rumunii i zagranicy, np: HIDROSIB Sibiu, ROMFLUID Bucharest, WIPRO Ramnicu Valcea, SMC Romania, PARKER Romania, HYDRAMOLD Iasi, BIBUS SES Romania etc.
Po raz pierwszy swoje stoisko wystawiennicze miała firma PONAR z Wadowic. W tym względzie, uczestnicy pokazali szczególne zainteresowanie dla prezentacji specjalistów tej firmy, dr inż. Elżbiety RAJDY i dra inż.Janusza RAJDY, którzy zaprezentowali szeroki zakres urządzeń i sprzętu hydraulicznego ze swojej oferty.
Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Hydrauliki i Pneumatyki – HERVEX 2014 była najważniejszym spotkaniem naukowym w obszarze Mechaniki Płynów w Rumunii. Międzynarodowa Konferencja zapewniła producentom, sprzedawcom, użytkownikom i naukowcom popularną platformę prezentacji i dyskusji na temat innowacyjnych trendów w Mechanice Płynów.
Wykłady naukowe i nowinki zaprezentowane w ramach tego wydarzenia odnośnie urządzeń i zintegrowanych systemów będą bodźcem dla rozwoju i innowacji w obszarze Mechaniki Płynów, a także dla współpracy na poziomie europejskim przy programie Horizon 2020.
Źródło:
dr inż. Corneliu CRISTESCU
Instytutu Badań Hydraulicznych i Pneumatycznych
Bukareszt, Rumunia