Kompetencje w dwóch dziedzinach
Dzięki doświadczeniu w konstruowaniu dmuchaw rotacyjnych zdobywanemu od 1868 roku oraz sprężarek śrubowych od 1943 roku firma Aerzen wyznacza nowe standardy w zakresie jakości i innowacji w urządzeniach z tłokami obrotowymi z dwoma wałami.
Unikalna wiedza obejmująca dwa obszary: dmuchawy rotacyjne i sprężarki śrubowe stała się bazą do stworzenia nowej, przełomowej technologii przyszłości Delta Hybrid – pierwszej na świecie serii sprężarek rotacyjnych!
Delta Hybrid – pierwsza na świecie seria sprężarek rotacyjnych stanowi efekt synergii technologii dmuchaw i sprężarek, a dzięki połączeniu zalet konstrukcji obu systemów oferuje zupełnie nowe możliwości w generowaniu pod- i nadciśnienia.
W sumie 7 patentów i zgłoszeń patentowych czynią z Delta Hybrid jeden z najbardziej innowacyjnych produktów w technologii kompresorowej.
Ze względu na sprawność energetyczną w niskich zakresach ciśnień sprawdza się zasada działania dmuchaw Rootsa, w wyższych zakresach ciśnień zasada działania sprężarek śrubowych. Koncepcja agregatu opiera się na znanych i popularnych urządzeniach typu Delta (Delta Blower i Delta Screw) i jest systematycznie udoskonalana.
Wzrost efektywności energetycznej i redukcja kosztów
Podczas dziesięcioletniej eksploatacji około 90% wszystkich kosztów cyklu życia kompresora przypada na energię elektryczną. Dlatego podczas opracowywania nowej serii urządzeń Delta Hybrid szczególną uwagę zwracano na zwiększenie efektywności energetycznej w celu znacznego zredukowania kosztów energii i emisji CO2.
Idealne połączenie obu technologii: dmuchaw rotacyjnych oraz sprężarek śrubowych doprowadziło do powstania innowacyjnej i pionierskiej konstrukcji Delta Hybrid, która w porównaniu z tradycyjnymi kompresorami może się pochwalić lepszą efektywnością energetyczną o niemal 15 %.
Nowa sprężarka rotacyjna przeznaczona do pracy przy różnicy ciśnień do 800 mbar składa się ze skręconego tłoka dmuchawy 3+3, przy wyższych ciśnieniach do 1500 mbar z tłoka sprężającego 3+4. Dzięki temu w zależności od danego zastosowania i zakresu ciśnień do dyspozycji jest optymalny pod względem energetycznym rodzaj sprężarki. Zoptymalizowane pod kątem przepływów otwory wlotowy i wylotowy gwarantują idealny strumień powietrza w sprężarce oraz redukują dzięki temu straty powodowane przez strumienie wsteczne. Ponadto wersja Delta Hybrid z napędem pasowym pozwala na precyzyjne określenie warunków pracy. Największe oszczędności daje energia, która wcale nie musi być zużywana, jest to o tyle istotne, że np. wzrost wielkości strumienia o 5% oznacza zwiększone zużycie energii o 5 %.
Nowa seria Delta Hybrid jest więc energetycznie porównywalna z turbosprężarkami, lecz w porównaniu do technologii turbo oferuje dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych wszystkie korzyści maszyny rotacyjnej.
Dalsze środki zwiększające efektywność energetyczną:
- Szeroki zakres regulacji od 25% do 100%
- Zgłoszony do opatentowania stożek ssący zmniejszający spadki ciśnienia
- Optymalny przepływ powietrza w obudowie dźwiękochłonnej w celu zasysania zimnego powietrza, które dzięki temu zwiększa sprawność sprężania
- Tłumik bez materiału absorbującego przy zredukowanych spadkach ciśnienia, zgłoszony do opatentowania
- Elektryczny lub mechaniczny napęd wentylatora w obudowie dźwiękochłonnej do wyboru
- Specjalna izolacja tłumika w celu uzyskania niskiej temperatury obudowy dźwiękochłonnej i zwiększenia sprawności sprężania
- Zastosowanie silników EFF1/IE2 (standard) i silników Premium Efficiency/IE3 (opcja)
- w porównaniu do turbosprężarek znikome wahania parametrów pracy, także przy różnych temperaturach na wejściu (tryb pracy letniej i zimowej) lub wahaniach ciśnienia
Najwyższa efektywność energetyczna i mniejsze koszty eksploatacji
Podczas dziesięcioletniej eksploatacji około 90% wszystkich kosztów cyklu życia kompresora przypada na energię elektryczną, faktyczne koszty nabycia mają tutaj raczej podrzędne znaczenie.
Dlatego podczas opracowywania nowej serii urządzeń Delta Hybrid szczególną uwagę zwracano na zwiększenie efektywności energetycznej w celu znacznego zredukowania kosztów energii i emisji CO2.
- Innowacyjne stopnie sprężarek rotacyjnych wyposażne w nowe profile wirnika
- Zwiększenie efektywności energetycznej o 15%
- Redukcja strat ciśnienia w częściach zamiennych
- Szeroki zakres regulacji od 25% do 100%
- Napęd pasowy z precyzyjnym punktowym rozmieszczeniem
- Redukcja kosztów konserwacji
Niezawodność i trwałość
Od ponad trzech lat podczas pracochłonnych i kosztownych prac badawczych oraz w szeroko zakrojonych testach agregaty Delta Hybrid poddawane były próbom, tak aby mogły osiągnąć stan dojrzałości rynkowej i gotowości do produkcji seryjnej. Wysiłek opłacił się:
- Nowe uszczelnienia napędów i komór minimalizują naturalne zużycie stopnia sprężarki
- Nowe opatentowane łożyskowanie zwiększa trwałość do ponad 60.000 godzin pracy (przy różnicy ciśnień 1000 mbar)
- Tłumik hałasu bez materiału absorbujacego stosowany już w typoszeregu Generation-5, redukuje hałas wyłącznie za pomocą kanałów prowadzących strumień powietrza i sprawia, że materiał absorbujący, który zużywa się i może zanieszczyścić instalację czy proces, jest zbędny.
Niski poziom hałasu, brak materiału absorbującego
Już w generacji agregatów Delta Blower Generation 5 firma Aerzen wyznaczyła nowy standard dla redukcji hałasu wytwarzanego przez maszynę. Naturalnie te wartości zachowuje też agregat Delta Hybrid a ponadto wyróżnia się następującymi udoskonaleniami:
- Nowatorska redukcja pulsacji w stopniu sprężania
- Zgłoszony do opatentowania tłumik bez materiału absorbującego
- Dodatkowa izolacja tłumika
- Zgłoszony do opatentowania stożek ssący tłumiący hałas na wlocie
- Zoptymalizowana obudowa dźwiękochłonna
Oszczędność miejsca, bardzo prosta obsługa i redukcja kosztów konserwacji
- Prosty transport za pomocą wózka przenośnego lub widłowego
- Pakiet serwisowy w komplecie: podnośnik, lejek i pierwsze napełnienie olejem
- Ustawienie ściana w ścianę „side-by-side”
- Obsługa i konserwacja wyłącznie od strony frontowej
- Całkowicie automatyczny i bezobsługowy naciąg pasa
- Kontrola poziomu oleju z zewnątrz przy pracującej maszynie, dzięki czemu nie ma przerw w produkcji
- Podwojenie okresu wymiany oleju aż do 16 000 godzin pracy (przy zastosowaniu oleju firmy Aerzen Delta Lube) Rezygnacja ze pierwszej wymiany oleju (po 500 godzinach pracy po uruchomieniu)
- Zwiększenie trwałości łożysk do ponad 60 000 godzin pracy (przy różnicach ciśnienia do 1000 mbar)
Zaawansowane zakresy ciśnień
- Zwiększenie różnicy ciśnień do 1,5 bar (Typ H)
- Zwiększenie podciśnienia do -0,7 bar
- Zwiększenie dopuszczalnej temperatury końcowej
- Nowe, dostosowane do poziomu ciśnienia profile wirników
- Stabilność termiczna
Żródło: Aerzen Polska Sp. z o.o.