Home » Sprężone powietrze

Jak wybrać idealny kompresor dla swojej firmy?

Sprężarki powietrza (kompresory) są obecne na rynku od ponad 100 lat i znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Jednym z powodów ich popularności jest fakt, że powietrze jest bardzo bezpiecznym, elastycznym, czystym i wygodnym nośnikiem energii. Urządzenia te przeszły bardzo długą drogę rozwoju technologicznego i stały się niezawodne przez co są niezastąpione w większości zastosowań przy których są wykorzystywane.

Tak jak w przypadku innych narzędzi, narzędzia pneumatyczne i sprężarki które je napędzają mają za zadanie zaoszczędzić czas i pieniądze przy każdym wykonywanym zadaniu. Większość narzędzi i urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze jest mocniejsza i zazwyczaj lżejsza od standardowych narzędzi elektrycznych. Sprzęt pneumatyczny jest wykorzystywany w prawie każdym sektorze przemysłu lub usług zaczynając od przemysłu lotniczego, samochodowego a kończąc na spożywczym, tekstylnym czy też w stomatologii – dlatego czasem trudno jest wybrać odpowiedni sprzęt dla naszych potrzeb.

Poniżej odnajdą Państwo odpowiedzi na podstawowe pytania, które mogą pomóc przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Jakie ciśnienie pracy sprężarki potrzebuję?

Większość narzędzi i urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem wymaga pewnego minimum ciśnienia do prawidłowej pracy. Przy zbyt niskim ciśnieniu mogą w ogóle nie działać lub pracować w zbyt wolnym tempie. Standardowe narzędzia i urządzenia nie wymagają ciśnień większych niż 6-10 bar. Dobrze jest wybrać kompresor który będzie w stanie wytworzyć ciśnienie o 20% wyższe od wymaganego.

 

Jaką wydajność kompresora potrzebuję?

Najważniejsze w tym wypadku jest określenie zapotrzebowania powietrza danego urządzenia które będziemy podłączać pod sprężarkę i sprawdzić czy wydajność efektywna (tłoczna) kompresora jest w tym zakresie. Dobrze jest dodać 30% do zapotrzebowania powietrza dla urządzenia – pozwoli to utrzymać rozsądny zapas np. przy nieszczelności układu. Należy zawsze sprawdzać wyłącznie wydajność efektywną kompresora ponieważ wydajność ssawna zazwyczaj jest wyższa (o około 30%).

 

Przykładowe zapotrzebowanie powietrza narzędzi pneumatycznych w l/min przy ciśnieniu 6 bar:
Szlifierka kątowa 141-225
Wbijarka do gwoździ 50-120
Dłuto pneumatyczne 85-310
Wycinarka 112-280
Wiertarka 85-170
Piaskarka 180-310
Smarownica 115-150
Pistolet malarski 60-200

 

Jaką pojemność zbiornika potrzebuję?

Rozmiar zbiornika zależy od ogólnego zastosowania kompresora. Jeżeli podczas pracy potrzebujemy wyłącznie krótkich, skoncentrowanych przepływów powietrza (np. przy wbijarkach do gwoździ) wystarczy niewielki zbiornik (nawet 3 litrowy). Jeżeli wymagamy urządzenia które ma dostarczać powietrze w długich okresach czasu – bezpieczniej jest zastosować większy zbiornik (50-100L) który będzie swoistym buforem gwarantującym odpowiednią ilość powietrza i brak chwilowych spadków ciśnienia.

 

Czy moc silnika ma znaczenie?

Moc silnika ma znaczenie pośrednie. Proces sprężania powietrza wymaga silnika aby poruszyć tłoki ale sama jego moc jest tylko jednym z elementów równania. Większa moc silnika nie oznacza większej ilości sprężonego powietrza. Jeżeli silnik jest dobrze dobrany do danej pompy nie jest wymagana duża moc aby uzyskać docelową wydajność. Należy zwrócić uwagę czy dany producent podaje moc silnika w trakcie pracy czy wartość szczytową – która jest o wiele wyższa od mocy podczas pracy.

 

Źródło: Spinex – Stępniak Spółka Jawna

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)