Łopatkowe sprężarki powietrza w polskich podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych
Do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem zaprojektowane zostały specjalne rodzaje sprężarek. Łopatkowe moduły śrubowe pozwalają na stosowanie niższych temperatur, a tym samym zmniejszają ryzyko pożaru spowodowanego przez ciepło. Oprócz certyfikacji ATEX, jednostki z łatwością zostały ulokowane w miejscu ich instalacji 700 m pod ziemią za pomocą wind i tuneli kopalni soli i węgla kamiennego.
Rzadka obecność gazów wybuchowych w kopalniach jest prawdopodobnie przyczyną niezbyt częstych ale bardzo niebezpiecznych wypadków,. Dokładne przyczyny eksplozji w kopalniach, będących zazwyczaj przyczyną śmierci kilkudziesięciu pracowników, nie są jasne. Sprężarki instalowane pod ziemią z pewnością stanowią zagrożenie ze względu na rozpraszanie ciepła, ruchome części i trudną dostępność dla częstej konserwacji. Bez wymieniania konkretnych tragicznych wydarzeń, które zmotywowały polskich specjalistów z dziedziny sprężarek powietrza do rozpoczęcia współpracy z Pneumofore, możemy teraz mówić o 7 latach ciągłej pracy naszych 20 łopatkowych sprężarek powietrza.
Po pierwsze, sprężarki muszą pasować do wąskich pociągów kursujących na 350 km podziemnych tuneli, 700 m poniżej poziomu terenu. Winda jest używana do przemieszczania się na różnych poziomach a kształt szybu jest pierwszym ograniczeniem wymiarów przewożonych towarów. Standardowa wielkość sprężarki to jednostka 75 kW o mocy 6 bar (g).
od 2002 działa przy 5,2 bar 700m pod powierzchnią
Wcześniej używane sprężarki śrubowe były dostosowane tak, by sprostać ograniczeniom wymiarowym, ale wykazały nadmierne ryzyko wybuchu z powodu wysokich temperatur spowodowanych dużą prędkością obrotową i wieloma ruchomymi częściami. Temperatura w sprężarkach łopatkowych Pneumofore z intensywnym wtryskiem oleju osiągnie max. 125 ° C przy czym śruba pracuje w temperaturze 200 ° C. Dwa łożyska łopatkowego modułu śrubowego z bezpośrednim sprzężeniem zastąpią elementy śrubowe z przekładnią oraz łącznie 10 łożysk. Również hałas został zredukowany, podczas przemieszczania się z śruby do łopatek.
Elementy elektryczne, począwszy od silników elektrycznych, wszystkich przewodów i panelu sterowania / zasilania muszą mieć certyfikat ATEX. Obecność iskier, zapłon eksplozji, stanowi największe niebezpieczeństwo. Połączenia elektryczne są zanurzane w wosku, aby uniknąć iskrzenia.
Ale także metale o wysokiej temperaturze mogą być przyczyną pożaru, zatem powietrze chłodzące musi zostać dokładnie wyliczone, jako że temperatura powietrza w tunelu wynosi około 24 °C z 30% wartości RH.
Rury sprężonego powietrza są z DN300 o długości 50 km. Straty w ciśnieniu i wydajności muszą być brane pod uwagę także ze względu na trudności wykonania kontroli przecieków w środowiska słabo oświetlonym z wymuszoną wentylacją. Straty ciśnienia zostały zmniejszone poprzez usytuowanie sprężarek w pobliżu miejsca zapotrzebowania, dlatego też mogą pracować w sposób ciągły przy 5,2 bar.
Znaczącą pracę inżynierską wykonano w 2001 roku przy projektowaniu sprężarki powietrza AS75/V dla górnictwa podziemnego. Dzisiaj z jednostkami działającymi w kopalniach Kłodawa, Sobieski, Piłsudski, Ziemowit i Piast, Pneumofore może korzystać z cennych doświadczeń. Bezawaryjne działanie wynika także z intensywnych prac serwisowych wykonywanych przez naszych lokalnych partnerów. Regularna standardowa konserwacja jest ważna, ponieważ dostęp w celu naprawy jest ograniczony, dlatego też aby zapewnić ciągłą pracę zostały zainstalowane solidne i pewne łopatkowe moduły śrubowe Pneumofore.
http://pneumofore.com/technology/case-studies/compressors-mines