Seria Jubileuszowa
Każda sprężarka śrubowa z przetwornicą częstotliwości serii Airpol PRM posiada regulację obrotów w zakresie od 50 do 100%. Jeżeli zużycie powietrza jest mniejsze niż 50% maksymalnej wydajności sprężarki, z przetwornicy wysyłany jest sygnał, który powoduje zatrzymanie maszyny. System sterowania pracą za pomocą przetwornicy stara się utrzymać obroty silnika elektrycznego sprężarki tak, aby w instalacji sprężonego powietrza było stałe ciśnienie, na poziomie nastawionej wartości. Gdy ciśnienie w sieci sprężonego powietrza spada, przetwornica zwiększa prędkość obrotową silnika elektrycznego co powoduje zwiększenie wydajności sprężarki, natomiast gdy ciśnienie wzrasta – prędkość obrotowa silnika maleje.
ZALETY SPRĘŻAREK ŚRUBOWYCH SERII AIRPOL PRM
- Bezstopniowa zmiana prędkości obrotowych silnika w zakresie od 50 do 100%
- Większa trwałość – ruchome elementy konstrukcyjne pracują na niższych obrotach
- Większa niezawodność – płynne kontrolowane przyspieszanie i hamowanie zmniejsza obciążenie elementów mechanicznych i elektrycznych
- Współczynnik mocy (cos φ), niezależnie od obciążenia silnika utrzymywany na wysokim poziomie
- Ekonomiczna eksploatacja
- Ochrona środowiska:
– niski poziom hałasu
– niższa zawartość oleju w sprężonym powietrzu - Stałe ciśnienie w sieci sprężonego powietrza
- Mniejsza pojemność zbiornika powietrza
- Niższe koszty eksploatacji maszyny
- Łagodny rozruch:
– niski prąd rozruchu
– zredukowanie uderzeń pulsacyjnych - Łagodne zmiany wartości prądu, napięcia i częstotliwości
40%
Oszczędności energii elektrycznej
Porównanie kosztów związanych z zakupem i eksploatacją sprężarek śrubowych w wersjach: standardowej i z przetwornicą częstotliwości.
Stały poziom ciśnienia w sieci sprężonego powietrza
Przy bardzo zmiennym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze można podłączyć do wspólnej sieci kilka sprężarek o podobnej wydajności wraz z przetwornicą częstotliwości. Wówczas jedna maszyna jest sterowana przy użyciu przetwornicy, natomiast pozostałe są sterowane w tradycyjny sposób: START – PRACA POD OBCIĄŻENIEM – BIEG JAŁOWY – STOP.
Regulacja wydajności sprężarki przy użyciu przetwornicy częstotliwości ma także tę zaletę, że oprócz płynnego dostosowania się do aktualnego zużycia sprężonego powietrza utrzymuje ciśnienie w sieci na stałym, zadanym poziomie. Ciśnienie w sieci sprężonego powietrza mierzone jest za pomocą przetwornika ciśnienia z wyjściem prądowym, który z kolei podłączony jest do regulatora PID przetwornicy.
Płynne dopasowanie
Sprężarki śrubowe serii Airpol PRM z płynną regulacją obrotów wyposażone są w przetwornice częstotliwości dzięki czemu wydajność sprężarki dopasowuje się, w granicach zakresu regulacji, do rzeczywistego zapotrzebowania na sprężone powietrze.
Na wykresie powyżej pokazano zastosowanie dwóch typów sprężarek: te ze sterowaniem tradycyjnym pracują pod stałym obciążeniem natomiast maszyny sterowane za pomocą przetwornicy częstotliwości dopasowują się do chwilowego zapotrzebowania na sprężone powietrze.
Energia pod kontrolą
Sterowanie wydajnością sprężarki poprzez bezstopniową zmianę prędkości obrotowej silnika elektrycznego to najbardziej ekonomiczny sposób regulacji.
Dwie główne zalety to mniejsze w porównaniu ze sprężarkami sterowanymi tradycyjnie, zużycie energii elektrycznej
i utrzymywanie ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza na stałym zadanym poziomie.
Na powyższym wykresie pokazano porównanie zużycia energii elektrycznej przez sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności sterowane: zaworem dławiącym na ssaniu (kolor czerwony) oraz przetwornicą częstotliwości (kolor zielony).
Pola pod krzywymi odpowiadają zużyciu energii elektrycznej przez sprężarki w zależności od osiąganej wydajności.
Inteligentna technologia napędu
Niezawodna przetwornica częstotliwości
W sprężarkach Airpol PRM zastosowano wysokiej jakości, sprawdzone i niezawodne przetwornice częstotliwości.
Bezpieczne i bezawaryjne działanie urządzeń zapewnione jest dzięki:
- użyciu licznych zabezpieczeń i funkcji umożliwiających przeciążanie układów,
- zastosowaniu wysokiej jakości kondensatorów odpornych na działanie wysokiej temperatury,
- stale smarowanym łożyskom wentylatorów i podwójnie powlekanym płatkom obwodów drukowanych układów mocy i sterowania
Wygodny panel użytkownika
Zintegrowany wielofunkcyjny panel użytkownika, zaopatrzony w pokrętło cyfrowe, ułatwia szybkie i wydajne wprowadzenie wszystkich niezbędnych parametrów napędu. Może również wyświetlać dane na temat wydajności oraz komunikaty błędów.
Źródło: Airpol Sp. z o. o.