Sprężarka C250TS-12 może pracować w temperaturze wynoszącej nawet -30°C, zużywa do 26% mniej oleju napędowego niż konwencjonalne sprężarki przewoźne, a obniżone koszty eksploatacji oraz dłuższe przerwy pomiędzy tankowaniami stanowią dodatkowe korzyści dla ekipy badawczej.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ZASTOSOWANIA
Lód antarktyczny to coś więcej niż tylko zamrożona woda. Badając jego strukturę i ruchy, naukowcy mogą poznać sposób jego powstawania oraz rozwoju. Podobne badania obejmują także osady znajdujące się pod lodem. Wykorzystuje się tu kontrolowane eksplozje do wytwarzania fal sejsmicznych, analizowanych następnie na powierzchni. Analizy te służą następnie do tworzenia obrazów przedstawiających lód oraz jego strukturę.
Sprężarka C250TS-12 firmy CompAir dostarczona przez dystrybutora Petera Gay Baumaschinen, mającego siedzibę w Bremie w Niemczech, zasila sprężonym powietrzem wiertło drążące w lodzie otwory o głębokości nawet do 20 metrów. W otworach są następnie umieszczane ładunki niezbędne do wywołania eksplozji. „Odwierty są nam potrzebne do najefektywniejszego przekazywania energii do lodu. Na polarnych szerokościach geograficznych górne 50–100 metrów warstw lodu może składać się z porowatego firnu“, wyjaśnia dr Olaf Eisen z Instytutu Badań Morskich i Polarnych Alfreda Wegenera w Bremerhaven w Niemczech.
Kilka słów o sprężarce TurboScrew firmy CompAir
Wybrana sprężarka C250TS-12 stanowi część serii TurboScrew firmy CompAir, która zawiera wiele innowacji konstrukcyjnych umożliwiających zwiększenie niezawodności oraz pozwalających na znaczne oszczędności paliwa. W porównaniu do konwencjonalnych sprężarek przewoźnych urządzenie może zużywać nawet o 26% mniej paliwa bez obniżenia ciśnienia, co pomaga zmniejszyć zarówno koszt oleju napędowego jak i częstotliwość tankowania.
Sprężarki TurboScrew są wyposażone w lekki i kompaktowy silnik Cummins wykorzystujący opatentowaną przez firmę CompAir technologię bi-turbo. W skład silnika wchodzą dwie turbosprężarki napędzane gazami wylotowymi silnika, zasilające sprężarkę śrubową CompAir. Turbina wstępnie spręża powietrze dolotowe jeszcze przed dotarciem do komory sprężania w module śrubowym.
Umożliwia to odzyskanie przez urządzenie CompAir 5% zazwyczaj marnotrawionej energii spalin i wykorzystanie jej do sprężania powietrza.
Kilka słów o Instytucie Alfreda Wegenera
Instytut Alfreda Wegenera zajmuje się badaniami Arktyki, Antarktydy oraz oceanów na dużych i średnich szerokościach geograficznych. Instytut jest odpowiedzialny za koordynację przebiegu badań polarnych prowadzonych przez Niemcy i dostarcza infrastrukturę niezbędną do prowadzenia badań przez krajowych i zagranicznych naukowców. W jej skład wchodzi także lodołamacz Polarstern — najważniejsze z niemieckich polarnych urządzeń badawczych.
Naukowcy są rozlokowani w stacjach badawczych na terenie Arktyki i Antarktydy. Niektóre z nich, na przykład Stacja Neumayer oraz Baza Badawcza AWIPEV, są placówkami całorocznymi.
Dział logistyczny Instytutu koordynuje wykorzystanie pozostałych dużych urządzeń, włączając w to samolot polarny oraz podwodne urządzenia badawcze. Misje podwodne są organizowane przez Centrum Badań Podwodnych Instytutu. Instytut zarządza także bibliotekami, szeregiem baz danych oraz wieloma rozwiązaniami programowymi wykorzystywanymi lub opracowanymi przez Instytut.
Zdjęcia (dzięki uprzejmości dr Olafa Eisena / Instytut Alfreda Wegenera / Bremerhaven):
Zdjęcie 1
Wiercenia na Antarktydzie. Sprężarka pracuje w temperaturach wynoszących nawet – 30°C.
Zdjęcie 2
Urządzenie wierci otwory o głębokości do 20 metrów wykorzystywane później do badań naukowych.
Zdjęcie 3
Ładunki wybuchowe są umieszczane w odwiertach i wykorzystywane następnie do wytwarzania sztucznych fal sejsmicznych.