Festo wierzy w neutralne pod względem technologii doradztwo
Daniel Ditterich przygląda się aktualnym opiniom i proponuje rozsądną mieszankę dwóch technologii.
Dokonanie wyboru pomiędzy uogólnionymi rozwiązaniami pneumatycznymi i elektrycznymi nie jest możliwe. Daniel Ditterich z Zarządu Innowacji i Technologii w Festo, przygląda się aktualnym opiniom i proponuje rozsądną mieszankę tych dwóch technologii, skoncentrowanych na danej aplikacji i efektywności energetycznej.
Elektryczne lub pneumatyczne – które podejście jest bardziej wydajne? Według Daniela Dittericha, nie jest możliwe podanie uogólnionej odpowiedzi. Właściwe podejście zawsze zależy od indywidualnych przypadków. Według Daniela Dittericha siłą Festo jest to, że firma może zaoferować obie technologie „Oferujemy fachową pomoc neutralną pod względem technologii, która daje użytkownikom wgląd w obie alternatywy, dzięki temu, że mamy wiedzę i doświadczenie z rozwiązań zarówno elektrycznych jak i pneumatycznych.”
Rozwiązania hybrydowe są często skuteczną alternatywą
Według Dittericha, przydatnym podejściem jest połączenie najlepszych cech obu światów. To właśnie miało miejsce w przypadku typowego zastosowania mającego na celu znalezienie rozwiązania dla maszyny pakującej. Taśmociąg przyjmuje produkt i ustawia go ponownie na drugiej taśmie przenośnika z opakowaniem zewnętrznym. Wymaga to dwóch ruchów: oś X o maksymalnym skoku około 1000 mm i osi Z. o skoku około 100 mm. „Przyjrzeliśmy się trzem opcjom napędów: pneumatycznej, elektrycznej lub pneumatyczno – elektrycznej”, mówi Ditterich. „Połączenie technologii elektrycznej osi X i pneumatycznej osi Z okazało się optymalnym połączeniem efektywności, kosztów, elastyczności i wydajności, ponieważ pozwoliło obu rodzajom napędu wykorzystać swoje mocne strony.” Przykładowo oś elektryczna zapewnia wysoce dynamiczne działanie i elastyczność, a oś pneumatyczna charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem i niską wagą.
Obecna perspektywa dla nowych produktów
W ostatnich latach, czynniki ekologiczne stają się coraz ważniejsze dla wielu zastosowań jak również klientów. W tym samym czasie, kwestia kosztów nie może być ignorowana. Według Dittericha, wskazane jest stałe obserwowanie obu tych aspektów. Ważnym jest, aby skupić się nie tylko na początkowym koszcie zakupu, ale także na kosztach ogólnych i środowiskowych. Jest to coraz bardziej oczywiste, że deweloperzy muszą wziąć pod uwagę wiele kryteriów, przy podejmowaniu prawie każdej decyzji technologicznej. „Ostatecznie, decyzja ta wiąże się z procesem, w którym musi być znalezione optymalne rozwiązanie na podstawie określonych parametrów bez sięgania do ogólnikowych założeń,” wyjaśnia Ditterich.
Źródło: Festo