Home » Pneumatyka

Elektryczny młotek igłowy kontra pneumatyczny młotek igłowy

Młotek igłowy jest bardzo przydatnym narzędziem, które warto mieć w swoim zestawie narzędziowym. Dlaczego? Ponieważ jest on bardzo przydatny w większości prac wymagających obróbki metalu zarówno w małym warsztacie (przy naprawie pojazdów silnikowych) jak i na przykład w dużych zakładach produkcyjnych (stocznie, zakłady metalurgiczne, firmy budowlane).

 

Młotek igłowy w akcji

Młotki igłowe są najlepszym wyborem, kiedy konieczne jest usuwanie z powierzchni metalowych rdzy i farby, ponieważ są w stanie szybko dostosować się do obiektów zniekształconych, czy nieregularnych. Młotki igłowe czyszczą obrabiany obszar w przeciągu kilku sekund.

 

Na rynku  dostępnych jest wiele rodzajów młotków igłowych, jednak zanim wgłębimy się w detale techniczne, podstawową decyzją jaka należy podjąć przy zakupie tego narzędzia jest wybór pomiędzy młotkiem elektrycznym i pneumatycznym.

 

Młotki igłowe elektryczne

mlotek_iglowy2Pneumatyczny młotek igłowy

Elektryczne młotki igłowe sprzedawane są w zestawach z wysokiej jakości igłami. Narzędzia te wykorzystują prąd elektryczny do obracania igieł w różnym tempie w stosunku do płaszczyzny metalu, powoli odłamując obecne na powierzchni warstwy farby lub rdzy.
 
Używanie igłowych młotków elektrycznych jest niewątpliwie korzystne ze względu na łatwość wykonywania prac na dużej przestrzeni. Za pomocą młotka zasilanego baterią , można podróżować po całym zakładzie szybko i efektywnie, dostając się do wszelakich możliwych zakamarków, bez żadnych przewodów plączących się pod nogami.
 
Wadą młotka elektrycznego jest szybkie wyczerpywanie się baterii. Co więcej młotkiem elektrycznym nie można pracować w sposób ciągły. Narzędzia elektryczne wykonane są z licznych podzespołów, które szybko przegrzewają się podczas pracy, a nawet mogą ulec uszkodzeniu.

 

Młotki igłowe pneumatyczne

 

Z tego typu młotkami igłowymi spotkać się można częściej niż z ich elektrycznym odpowiednikiem. Pneumatyczne młotki igłowe stosują sprężone powietrze w celu wymuszenia ruchu tłoka wstecz i do przodu, co powoduje uderzanie igieł w obrabianą powierzchnię metalową.
 
Pneumatyczne młotki igłowe wykorzystywane są zarówno w warsztatach, jak i w przemyśle tam gdzie obrabiana jest duża ilość powierzchni metalowych. Ich wadą jest oczywista konieczność zakupu sprężarki zapewniającej niezbędny napęd do pracy narzędzia, co wiąże się z koniecznością przygotowania całej instalacji pneumatycznej.

 

Zaletą z drugiej strony jest możliwość ciągłej pracy, bez ryzyka, że narzędzie przestanie pracować w momencie kiedy będzie najbardziej potrzebne. Igłowe młotki pneumatyczne eliminują ograniczenia związane z momentem obrotowym występujące w młotkach elektrycznych. Ostateczną i najważniejszą ich zaletą jest bezawaryjność i wytrzymałość dzięki którym młotek pneumatyczny jest zakupem na lata. Na poniższym filmiku widzimy pneumatyczny (pod koniec słychać pracującą sprężarkę) młotek igłowy w działaniu.

 

Zobacz

 http://www.youtube.com/watch?v=Xha4xY-dMrQ&feature=player_embedded

 

Podsumowanie

 

W świetle przedstawionych wyżej informacji pneumatyczny młotek igłowy wydaje się być wyborem oczywistym, jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zastanowić się jak często i gdzie będzie wykorzystywany. W nielicznych przypadkach może okazać się, że będziemy go wykorzystywać względnie rzadko, a nie posiadamy w naszym zakładzie odpowiedniej instalacji pneumatycznej. W takich sytuacjach warto rozważyć opcję zakupu elektrycznego młotka igłowego. W innych przypadkach, jeśli wziąć pod uwagę ekonomiczną przewagę jaką daje sprężone powietrze (ceny elektryczności wszakże będą rosły) przy częstym wykorzystywaniu narzędzia, pneumatyczny młotek igłowy jest zakupem niewątpliwie korzystniejszym.

 

Nasza oferta

 

W naszej ofercie posiadamy w cała gamę młotków pneumatycznych, wśród nich znajdziecie zarówno pistoletowe jak
i proste młotki igłowe, a także niezbędne akcesoria (igły, czy dłuta do młotków ścinaków). Zapraszamy także do zapoznania się z pełną ofertą narzędzi pneumatycznych.

 
Źródło: PNEUMATIG

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)