Home » Pneumatyka

Polwax stawia na rynek farmaceutyczno – kosmetyczny

Producent i dystrybutor parafin rafinowanych i odwanianych rozwija produkcje i poszerza ofertę handlową. W czasie wakacji zakończono realizację jednej z najważniejszych tegorocznych inwestycji w spółce związanej z produkcją wysokojakościowej cerezyny białej dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego.

 

– To znaczący krok w poszerzaniu oferty spółki. Wybraliśmy atrakcyjny i perspektywiczny rynek, który charakteryzuje się bardzo dobrą i stabilną dynamiką wzrostu sprzedaży – stwierdził Jacek Stelmach, wice prezes zarządu spółki Polwax SA. – Dodatkowo przeprowadzone analizy wskazują na duże możliwości technologicznego rozwoju cerezyny białej, jako produktu w innych, pokrewnych gałęziach przemysłu – dodaje.
W przyjętym jeszcze w styczniu przez zarząd spółki dokumencie „Nowoczesna europejska firma – lider innowacyjnych przemysłowych specyfików parafinowych”, zaplanowano realizację w ciągu najbliższych 2 lat kilku kluczowych inwestycji w zaplecze produkcyjne i naukowo-badawcze w obu centrach produkcyjno-dystrybucyjnych spółki w Jaśle i Czechowicach.
Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia spółka Polwax S.A. podpisała również umowę z firmą Sulzer Chemtech Ltd., dotyczące zaprojektowania, wykonania, dostarczenia i uruchomienia instalacji odolejania gaczy parafinowych w swoim zakładzie w Jaśle.

 

Cerezyna: rynki, w które warto inwestować

– Zrealizowana w Czechowicach inwestycja pozwoliła na poprawianie efektywności rafinacji – mówi Jacek Stelmach. Nowy system filtracji wyposażony w ogrzewane prasy filtracyjne umożliwił znaczne skrócenie czasu procesu oraz zwiększenie jego wydajności i skuteczności. Ogrzewane prasy dają możliwość rafinacji produktów o wysokiej temperaturze krzepnięcia i lepkości. Sama instalacja filtracji stanowi autorskie rozwiązanie Spółki Polwax. Jednocześnie dzięki dobraniu odpowiednich adsorbentów znacząco wzrósł poziom skuteczności odbarwienia produktów w czasie 1 cyklu rafinacji. – Mamy teraz technologię z najwyższej półki – podsumowuje Stelmach.
Szczególne miejsce w ofercie Polwaxu zajmują produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Cerezyna biała z uwagi na stopień czystości jest wykorzystywana, jako składnik kremów i maści.
W przemyśle chemicznym cerezyna jest również wykorzystywana, jako składnik past i politur do czyszczenia i konserwacji podłóg, wyrobów skórzanych, mebli oraz karoserii samochodów. Jest także składnikiem klejów typu hot-melt, w przemyśle odlewniczym – jako część składowa wosków stosowanych w metodzie wytapianych modeli oraz jako środek ułatwiający uwalnianie gotowych odlewów z form. Z uwagi na swój hydrofobowy charakter cerezyna może być stosowana do impregnowania przędz i tkanin. Ponadto jest stosowana, jako materiał impregnacyjny i izolacyjny w elektronice, jako plastyfikator dla wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych oraz do produkcji kalek technicznych i drukarskich. Cerezyna znajduje także zastosowanie, jako półprodukt do wyrobu i modyfikacji smarów technicznych.
Próbki Cerezyny Białej przeszły już pozytywnie badania pod kątem zgodności z normami jakościowymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA).
Inne produkty tej grupy to Wosk Z  stosowany w przemyśle papierniczym do powlekania papieru, który nadaje jego powierzchni właściwości hydrofobowe oraz Woski Plastyczny S i Plastyczny czerwony używane do pokrywania serów podpuszczkowych i dojrzewających.

Polwax to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Producent dysponuje dwoma centrami produkcyjno-logistycznymi w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle.
Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu. Największym udziałowcem spółki jest Krokus PE zarządzający funduszem private equity Nova Polonia Natexis II. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

Żródło : Komunikat Prasowy POLWAX SA

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)