Proste i wygodne sterowanie
Aby napędy pneumatyczne pracowały w zakresach swojej największej sprawności z zachowaniem nominalnych parametrów użytkowych, konieczna jest ich okresowa ocena oraz regulacja. Zarówno w trybie serwisowania interwencyjnego jak i konserwacyjnego, bardzo pomocne jest stosowanie niezależnego i mobilnego modułu zasilania oraz sterowania.
Rozwiązanie takie pozwala nie tylko na wygodne prowadzenie testów siłownika bez konieczności jego demontażu z urządzenia ale przede wszystkim, znacznie ułatwia i przyspiesza realizację czynności związanych z weryfikacją założeń ruchowych napędu, jego naprawą lub ustawianiem.
Dzięki możliwości regulacji prędkości pracy, działanie zespołu może być obserwowane w warunkach zmiennych parametrów kinematycznych oraz dynamicznych.
Przenośne urządzenie testowe
- kompaktowa, lekka konstrukcja zwiększająca wygodę stosowania
- ergonomiczne, szybkie złącza pneumatyczne odpowiadające najczęściej spotykanym standardom
- niezależny zawór odcinający z odpowietrzeniem usprawniający przyłączanie i odłączanie testowanego napędu
- wytrzymała i estetyczna obudowa zapewniająca skuteczną ochronę przed czynnikami środowiskowymi
- ergonomiczny dostęp do regulatorów prędkości ruchu testowanego siłownika
- praktyczne w warunkach warsztatowych, magnetyczne podstawki gwarantujące stabilne mocowanie testera do metalowych przedmiotów
- wydajne tłumiki redukujące do minimum hałas wywoływany wypływającym powietrzem
Dane techniczne
Budowa i zasada działania
Konstrukcja testera oparta jest o układ reagujący na zanik ciśnienia w napędzie. Dzięki takiej konfiguracji, przesterowanie zasilania następuje automatycznie w końcowych fazach skoku siłownika powodując zmianę kierunku jego ruchu. Zastosowane dławiki wylotowe z płynną regulacją wartości przepływu pozwalają na wygodną i sprawną regulację prędkości ruchu roboczego i powrotnego. Chcąc zachować jak najwyższą mobilność urządzenia, wszystkie złącza pneumatyczne wykonane są w standardzie szybkich przyłączy wtykowych QS. Zakończenie testu i zamknięcie zaworu zasilającego powoduje odpowietrzenie badanego napędu oraz układu diagnostycznego, umożliwiając bezpieczne podłączenie kolejnego siłownika.
Zastosowanie
Tester może być wykorzystywany we wszystkich sytuacjach, w których wymagane lub konieczne jest uruchomienie napędu bez angażowania stowarzyszonego systemu sterowania. Najczęściej dotyczy to okoliczności serwisowych, testowych lub związanych z przeprowadzaniem symulacji działania aplikacji wykorzystujących napędy pneumatyczne dwustronnego działania. Stanowisko z powodzeniem może być stosowane do aktywacji i analizy pracy siłowników tłoczyskowych, beztłoczyskowych, chwytaków, zacisków lub napędów wahadłowych.
Źródło: Festo Sp. z o.o.