Home » Sprężone powietrze

Do czego służy kret

Kret, maszyna przeciskowa, przebijak gruntowy, rakieta ziemna, to najczęsciej używane określenia dla maszyn, których jesteśmy producentem.
Maszyny przeciskowe znajdują szerokie zastosowanie w pracach związanych z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, energetycznymi, gazowymi, teleinformatycznymi. Przy ich pomocy możliwe jest położenie instalacji, tak zwaną metodą bezwykopową, bez ingerencji w istniejącą infrastrukturę. To oznacza, że nie ma konieczności robienia wykopu wzdłuż całej planowanej instalacji. Wystarczy wykonać dwa wykopy: startowy, od którego planujemy położyć instalację, oraz końcowy, w którym przewidujemy koniec instalacji lub jeden z jej etapów. Poniższa ilustracja przedstawia nam schematycznie, jak wyglądają najczęściej wykonywane prace przeciskowe.

 

IMG808C.tmp

 

Zazwyczaj krety wykorzystuje się do położenia instalacji pod wszelkimi istniejącymi drogami, chodnikami, innymi ciągami komunikacyjnymi. Maszyny przeciskowe umożliwiają wykonanie prac, bez konieczności częściowego demontażu istniejącej drogi i ponownego jej odtworzenia, po zakończeniu prac instalacyjnych. Niesie to poważne oszczędności w budżecie prac. Instalacje metodą bezwykopową, także nie niosą za sobą strat wynikających z negatywnego oddziaływania na najbliższe otoczenie, w postaci okresowych korków komunikacyjnych, objazdów, zbytniego natężenia hałasu. Dla kierowców najważniejsze jest jednak to, że nie zostaje naruszona powierzchnia drogi. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę, że każda ingerencja w jednolitą strukturę oryginalnie położonej drogi, prędzej czy później będzie wymagała okresowych napraw, w miejscach w których spójność nawierzchni została naruszona. Jako przykład gdzie niestety, prace instalacyjne, zostały wykonane tradycyjną, wykopową metodą, niech posłużą nam poniższe zdjęcia.

 

 IMGDagt6h  IMGuiITyR
 IMGw7Gvvb  IMGwnjDnB

W tych miejscach należało wykonać przyłącza metodą bezwykopową. A tak niestety, w wyniku obciązenia ruchem, na drogach, zaczynają pojawiać się uskoki. Z upływem czasu są coraz większe aż w pewnym momencie, droga stanie się nieprzejezdna i będzie wymagała czasowego zamknięcia w celu naprawy. A wystarczyło wykorzystać kreta.
Kreta można także wystartować z wykutego w ścianie otworu w budynku, na poziomie piwnicy. W takim przypadku, niepotrzebne są dodatkowe prace, związane z doprowadzeniem instalacji od wykopu startowego, do samego budynku.

 

Do zasilania kreta potrzebne jest sprężone powietrze. Najczęściej wykorzystywane są sprężarki przewoźne umieszczone na podwoziu kołowym, które dostarcza się na budowę ciągnąć sprężarkę za autem. Im większa maszyna, tym większe jest zapotrzebowanie na powietrze. Dobre, mocne krety, wymagają powietrza w ilości, jaką sa w stanie zapewnić najbardziej popularne na rynku budowlanym sprężarki. Typowy zestaw przeciskowy znajduje się na poniższej ilustracji.

 
IMG5A00.tmp
 

Kretem można wykonać samodzielny przecisk. Można przy jego pomocy wciągnąć rurę z tworzywa sztucznego. Można także wbijać stalowe rury. Istnieje cała masa dodatkowego osprzętu, umożliwiającego wykonanie praktycznie każdej instalacji metodą bezwykopową.
Prędkość wykonywania przecisku jest uzależniona od rodzaju gruntu i rozmiaru samej maszyny. Można powiedzieć, że najczęściej wykonuję on 0,5-1,5 metra na minutę.

Prace kretem wykonuje się na określonej głębokości. Ogólnie przyjęta zasadą jest, by była ona minimum 10-cio krotnością średnicy maszyny. Ten warunek wynika z faktu, że kret nie wypiera przed siebie, lecz zagęszcza grunt wokół wykonywanego otworu. W skrajnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z już mocno zagęszczonym gruntem, mogłoby dojść do wyparcia gruntu i tym samym nawierzchni, pod którą prowadzimy prace.

 

Krety są urządzeniami niesterowalnymi. Oznacza to, że maszyną nie można sterować podczas prac, kiedy całkowicie zniknie nam w gruncie. Można jedynie nadać jej właściwy tor, korygując położenie zanim cała maszyna pogrąży się w gruncie. Nie należy jednak obawiać się niecelności i ewentualnych tego konsekwencji. Konstrukcja kretów jest tak opracowana, że poradzą sobie one nawet w wyjątkowo trudnych warunkach. Napotkawszy na przeszkodę, prędzej ją rozbiją, niż pozwolą na odchylenie od zadanego kierunku. Początkującym na pewno pomocna będzie platforma startowa. Jest to proste urządzenie, bardzo ułatwiające celowanie. Same zaś celowanie realizowane jest przy pomocy zestawu optycznego, składającego się z lunety i tyczki namiarowej.

 

Najczęściej przeciski są wykonywane na krótkich odcinakch, do 10 metrów. Jednak dobre, celne maszyny, bez trudu poradzą sobie ze znacznie dłuższymi odległościami, sięgającymi nawet do 30 i więcej metrów. Nie da się ukryć, że celne wykonanie dłuższego przecisku wymaga doświadczenia.

 

Krety, jak każde maszyny budowlane, wymagają okresowych przeglądów. Są one niezbędne po to, by maszyna mogła nam służyć niezawodnie przez lata. Dobre maszyny dożywają nawet do 10 lat eksploatacji. Niektóre elementy kreta, poddawane są na tyle wysokim obciązeniom, że wymagają okresowej wymiany. Dobrze zaprojektowane maszyny, redukują do minimum koszty serwisu i napraw. A to dzięki temu, że fragmenty maszyn, elementy podlegające zużyciu, nie stanowią monolitu jako jedna bryła maszyny, ale są wydzielone jako osobne detale, montowane w całość. Bardzo ważna jest także należyte podejście do maszyn, podczas ich serwisowania. Dobra firma zapewnia serwis na najwyższym poziomie, gdzie każda maszyna jest traktowana z indywidualną i należytą starannością i zaangażowaniem.

 

Dobra maszyna to taka, która spełnia wszystkie oczekiwania jej użytkownika. Kreta kupuje się na wiele lat. Warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniej maszyny, pod własny front robót. Warto dowiedzieć się, co o maszynie, którą chcemy kupić, myślą inni użytkownicy. Dobry kret to taki, którego producent pozwoli nam zapoznać się z maszyną i jej możliwościami, w naturalnych warunakch budowy, zanim dokonamy ostatecznego zakupu.

 

Ponadto dobre maszyny powinny cechować się bezpieczeństwem pracy, łatwością obsługi i powinny być przyjazne środowisku naturalnemu.

 

MAX Siła przebicia

 

to dobra, znana od ponad 13 lat i wysoce ceniona marka.

 

Źródło:  TERMA Sp. z o.o.

Tagi
Udostępnij artykuł

Komentarze:

Skomentuj

  • (will not be published)